Specjaliści: nowoczesna terapia raka gruczołu krokowego dostępna dla polskich pacjentów

Od 1 listopada br., lek z grupy antagonistów - Firmagon (degareliks) jest refundowany i dostępny dla chorych w Polsce (Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012 roku).

W związku z pojawieniem się tej nowej terapii przedstawiciele środowiska lekarzy urologów i onkologów opracowali pierwsze wspólne stanowisko dotyczące roli antagonisty (degareliksu) w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego. Zostanie ono przesłane na ręce ministra zdrowia oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, a także przekazane urologom i onkologom jako rekomendacja do stosowania w codziennej praktyce klinicznej.

Wspomniane stanowisko zostało zaprezentowane na konferencji prasowej "Jakość życia chorych na raka prostaty w Polsce - czas na zmiany", zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Urologiczne 6 listopada br. W konferencji udział wzięli: prof. dr hab. med. Zbigniew Wolski - prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. dr hab. med. Andrzej Borkowski - profesor w Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przewodniczący Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. dr hab. med. Andrzej Borówka - kierownik Kliniki Urologii Centrum Kształcenia Medycznego w Warszawie i kierownik Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, Szymon Chrostowski - prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja.

Specjaliści podkreślili, iż zachorowalność na raka prostaty systematycznie rośnie, wobec czego istnieje konieczność zapewnienia chorym dostępu do najnowszych, uznanych w Unii Europejskiej terapii. Zwrócili też uwagę na problem jakości życia pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem gruczołu krokowego, zwłaszcza grupy chorych z zaawansowaną, przerzutową i obarczoną dolegliwościami bólowymi chorobą nowotworową gruczołu krokowego, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego i w przypadku których zachodzi natychmiastowa konieczność obniżenia poziomu testosteronu warunkującego dalszy postęp choroby.

Szczególne znaczenie w leczeniu tych pacjentów ma nowoczesna terapia z wykorzystaniem tzw. antagonisty GnRH. Jej efektywność jest porównywalna do obustronnej kastracji chirurgicznej. Podczas stosowania antagonistów GnRH nie dochodzi do zjawiska wzrostu stężenia testosteronu - zarówno w fazie wstępnej podawania leku, jak i podczas całego okresu leczenia. Stosowanie antagonistów jest więc bardziej fizjologicznym i bardziej uzasadnionym teoretycznie sposobem zatrzymania wzrostu komórek raka stercza niż stosowanie agonistów, zwłaszcza gdy rak jest zaawansowany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH