Specjaliści: nasz system nie sprzyja pacjentkom z rakiem szyjki macicy Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący PTO; FOT. PTWP

Przy tych samych wskaźnikach zachorowalności na raka szyjki macicy, Polska ma zdecydowanie wyższy niż inne kraje Unii Europejskiej wskaźnik umieralności pacjentek - przypominają specjaliści i wskazują na przyczyny tej sytuacji.

Rak szyjki macicy plasuje się na trzecim miejscu w zakresie częstości zachorowań na nowotwory u kobiet oraz na miejscu czwartym, jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny zgonów nowotworowych wśród kobiet na całym świecie. W Polsce wciąż wykrywamy go zbyt późno, co znacznie zmniejsza szanse na wygraną walkę z chorobą.

- Nie możemy akceptować sytuacji, w której pacjentki w naszym kraju nie mają zapewnionego swobodnego dostępu do leków i terapii odpowiadających współczesnym standardom - mówi prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

- Rak szyjki macicy dotyka coraz większej grupy kobiet. Potrzebujemy poprawy dostępu do nowoczesnych terapii i leków, zmian w finansowaniu oraz odpowiednio działającej profilaktyki - zaznacza. - Borykamy się z brakiem finansowania leków mających zastosowanie u kobiet z zaawansowanym rakiem szyjki macicy, które stanowią dla nich szansę na wydłużenie życia.

W opinii specjalistów, w Polsce brakuje też odpowiedniego dostępu do terapii oszczędzających unerwienie oraz zachowujących płodność pacjentki. Są to niezwykle ważne problemy zarówno dla chorej, jak i jej otoczenia, bliskich, rodziny. - Potrzebna jest nam zmiana systemu, bez której sytuacja pacjentek z rakiem szyjki macicy nie ulegnie poprawie - dodaje prof. Fijuth.

Rak szyjki macicy wciąż rozpoznawany jest w Polsce zbyt późno. - Szansa na skuteczne leczenie występuje, gdy nowotwór zostanie wcześnie wykryty. Służą temu badania skriningowe, dzięki którym zwiększa się szansa na przeżycie i normalne funkcjonowanie pacjentek w przyszłości. Kobiety nie są odpowiednio zachęcane do poddawania się badaniom, nie wykonują regularnie cytologii - mówi dr Joanna Didkowska, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów.

Przy tych samych wskaźnikach zachorowalności na raka szyjki macicy, Polska ma zdecydowanie wyższy niż inne kraje Unii Europejskiej wskaźnik umieralności pacjentek - przypominają specjaliści.

Prof. Radosław Mądry, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, zwraca również uwagę na kwestię podstawowej opieki zdrowotnej. - Lekarze rodzinni powinni przeprowadzać wywiady z pacjentką, dopytywać o wykonywanie badań - podkreśla prof. Mądry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH