Sondaż: Polacy popierają "szybką ścieżkę" dla pacjentów onkologicznych

We wtorek (8 lipca) przedstawione zostały podczas konferencji w Warszawie wyniki badania sondażowego "Szybka ścieżka dla osób chorych na raka - diagnoza poparcia społecznego". Badanie przeprowadziła firma MillwardBrown dla Fundacji "Onkologia 2025".

Respondenci byli pytani o akceptację społeczeństwa dla pakietu antykolejkowego, w tym w szczególności dla ułatwionego dostępu do badań diagnostycznych i rozpoczęcia leczenia dla pacjentów onkologicznych.
 
Ankietowani - na pytanie, dla jakiej grupy chorych tego typu rozwiązanie powinno zostać stworzone - w 54% spontanicznie wskazali chorych onkologicznie. 91% poparło takie rozwiązanie w formie legislacji.

Wyjaśnieniem dla tak wysokiego poparcia dla "szybkiej ścieżki" może być fakt, że w najbliższym otoczeniu 44% ankietowanych zdarzyły się w ostatnich 5 latach przypadki chorób nowotworowych. Respondenci (w 94%) mają też świadomość, że opóźnienie diagnozy i leczenia nawet o 1 miesiąc zmniejsza szanse na wyleczenie chorego.

Z badania wynika, że polska ochrona zdrowia nie cieszy się dobrą opinią i tak też jest oceniana przez respondentów. Aż 58% badanych ocenia sytuację w tym zakresie jako złą i bardzo złą, przy czym tych najniższych ocen jest aż 25%. W niektórych grupach demograficznych odsetek złych ocen jest jeszcze istotnie wyższy - wśród osób z wyższym wykształceniem, wśród mieszkańców najmniejszych i największych miast (poza Warszawą) oraz wśród osób, które w najbliższym otoczeniu miały kontakt z osobami chorymi na raka.
 
Jeśli chodzi o problemy w ochronie zdrowia, najczęściej pojawiają się wypowiedzi związane z kolejkami do lekarzy specjalistów (65%), lekarzy pierwszego kontaktu i do szpitali, a także długi czas oczekiwania na zabiegi i operacje. Również kwestie związane z kolejkami wymieniane są najczęściej jako postulaty zmian, sprawy wymagające pilnej poprawy.
 
Propozycja "szybkiej ścieżki", ułatwionego dostępu do badań diagnostycznych i lekarzy specjalistów dla osób cierpiących na ciężkie choroby jest powszechnie akceptowana. Ponad 80% respondentów zdecydowanie oczekuje takiego rozwiązania. Łącznie odpowiedzi "raczej tak" i "zdecydowanie tak" udzieliło 99% badanych.  
 
Różne grupy pacjentów zostały wymienione jako te, które powinny mieć ułatwiony dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych, ale zdecydowanie najczęściej respondenci wskazywali chorych na choroby nowotworowe (54%). Rzadziej pojawiały się choroby układu krążenia (25%) oraz ogólnie ciężkie, przewlekłe i śmiertelne choroby (13%).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH