Śląskie: akcja profilaktyczna w Urzędzie Marszałkowskim

W piątek (28 czerwca) podsumowano dwudniową akcję badań profilaktycznych dla pracownic Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Na 270 przeprowadzonych badań, osiem wyników wskazało na konieczność podjęcia leczenia przez pacjentkę.

Urzędniczki oraz żony i partnerki pracowników mogły się bezpłatnie przebadać w godzinach pracy. To część akcji profilaktyki w ramach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Katowicach, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wykonano 129 badań cytologicznych, 68 mammografii oraz 73 USG piersi. Badania cytologiczne w ośmiu przypadkach wskazały nieprawidłowe wyniki, wymagające dalszej diagnostyki i leczenia.

- To nasze koleżanki, które poddane natychmiastowemu leczeniu zyskują szansę na zdrowie i życie. Chcemy, aby i inni pracodawcy poszli za naszym przykładem i dali swoim pracownicom taką szansę. (...) Chcemy przekonywać do włączenia się w akcję jak największej liczby zakładów pracy - powiedziała wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska.

Badania zorganizowano w ramach populacyjnych programów, prowadzonych i finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeprowadzono je w położonym w pobliżu urzędu centrum medycznym. Celem akcji było podniesienie poziomu świadomości w zakresie badań profilaktycznych oraz promowanie idei i dobrych wzorców na terenie Śląska.

Zainteresowanie tą formą profilaktyki wyraziły też inne podległe samorządowi województwa śląskiego jednostki, m.in. Filharmonia Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Zawiązana w zeszłym roku Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy z udziałem wybitnych lekarzy i miejscowych polityków ma na celu skonsolidowanie działań przeciwko rakowi szyjki macicy, który dzięki współczesnym możliwościom medycyny może być całkowicie wyeliminowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH