Sieć szpitali onkologicznych poprawi polskie wyniki leczenia nowotworów Sieć szpitali onkologicznych poprawi polskie wyniki leczenia nowotworów. Fot. archiwum

Czy sieć szpitali onkologicznych, działająca niezależnie od sieci szpitali, jest dobrym rozwiązaniem organizacyjnym, które poprawi i skoordynuje opiekę nad pacjentami onkologicznymi, a dodatkowo zracjonalizuje wydawanie środków na ich diagnozowanie i leczenie? Specjaliści są zdania, że tak.

Prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu i prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, które wystąpiło z tą propozycją, wyjaśniał 20 czerwca br. na konferencji prasowej w Warszawie, że wiodącą rolę w sieci odgrywałyby w swoich województwach centra onkologii, koordynując działania profilaktyczne, diagnostykę, leczenie i rehabilitację chorych na nowotwory w danym regionie. Takie rozwiązania wdrożono już w Dolnośląskiem.

- Istotne jest, że każde z 16 województw ma swoje centrum onkologii lub jednostkę, która pełni taką rolę. Najlepszą formą organizacji na przyszłość wydaje się położenie nacisku właśnie na placówki z największym doświadczeniem w leczeniu nowotworów, przyjmujące największą liczbę pacjentów (da się to policzyć choćby w oparciu o dane z pakietu onkologicznego). Chodzi o to, aby to te placówki miały decydujący głos w koordynacji leczenia, co uporządkuje system - mówił prof. Maciejczyk podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w marcu br.w Katowicach.

Na potrzebę wprowadzania nowych rozwiązań wskazywali wówczas także inni specjaliści.

Prof. Andrzej Deptała, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych WUM, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii CSK MSWiA w Warszawie zwracał uwagę, że mamy obecnie w Polsce 846 czynnych onkologów klinicznych, hematologów - 615, patologów - 300, podobnie jak radioterapeutów. Nie ma zatem szans, aby przy takim niedoborze kadr ośrodki onkologiczne były w stanie rozpoznać chorobę nowotworową u wszystkich chorych.

Filie w powiatach
- Powinny one leczyć, ale samo rozpoznanie musi być domeną także innych zakresów specjalności, do których trafiają pacjenci z innymi problemami i u których przy okazji zostanie rozpoznana choroba nowotworowa - przekonywał ekspert.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zaznaczył z kolei, że właśnie z tego powodu ŚCO organizuje obecnie w każdym szpitalu powiatowym województwa swoją filię.

- Chodzi o to, aby lekarze z ośrodka onkologicznego nawiązali dialog i współpracę z kolegami w powiatach i na zasadzie wzajemnego uczenia się i przekazywania doświadczeń rozwiązywali problem narastającej zachorowalności - mówił prof. Góźdź.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH