Senat: komisja o "białych plamach" w polskiej onkologii Prof. Alicja Chybicka FOT. PTWP

Senacka komisja zdrowia apeluje do resortu zdrowia o podjęcie działań w celu likwidacji "białych plam" w polskiej onkologii. Jak zapowiada wiceminister Piotr Warczyński pomóc ma w tym druga edycja Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016- 2025, który został już opracowany przez ekspertów.

Ostatnie posiedzenie senackiej komisji zdrowia (7 lipca) poświęcone było ''białym plamom'' w dostępie do leczenia pacjentów nowotworowych. W spotkaniu poza członkami komisji udział wzięli eksperci i specjaliści z zakresu onkologii oraz wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Dr Witold Paweł Kalbarczyk, ekspert Instytutu Ochrony Zdrowia zwrócił uwagę, że w kraju liczba pacjentów leczonych na nowotwory złośliwe wzrośnie o ok. 15 proc. w 2020 roku oraz o 28 proc. w 2025 roku w stosunku do roku 2014.

To oznacza, że wzrośnie zapotrzebowanie na świadczenia onkologiczne. Obecnie jednak jest wiele obszarów, gdzie istnieją problemy z dostępnością do terapii. W opinii ekspertów likwidacja "białych plam" w polskiej onkologii, powinna być jednym z najważniejszych priorytetów polityki zdrowotnej.

- ''Białe plamy'' w największym stopniu dotyczą radioterapii oraz w mniejszym, ale tylko nieznacznie, chemioterapii oraz innowacyjnych terapii lekowych. Najlepsza dostępność dotyczy leczenia chirurgicznego, co nie znaczy bynajmniej, że leczenie zabiegowe wysokiej jakości jest równomiernie dostępne dla mieszkańców całego kraju - podkreślał Kalbarczyk.

Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii , zwrócił uwagę , że w Polsce brakuje ośrodków realizujących radioterapię, a dodatkowo w każdym z istniejących można spotkać aparaty zużyte, wyeksploatowane, co dodatkowo wpływa na dostępność i jakość oferowanych świadczeń.

- Stworzenie ośrodka radioterapii nie jest jednak łatwą do zrealizowania inwestycją, nie tylko z powodu kosztów związanych z zakupem odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim z uwagi na konieczność zatrudnienia w nim, nie zawsze dostępnych na rynku pracy, specjalistów - podkreślał Maciejczyk.

Dodał, że dobrym rozwiązaniem jest tworzenie przez duże centra onkologii, w pewnej odległości od ośrodków macierzystych, filii zakładu radioterapii.

To nie tylko bardziej efektywne ekonomicznie, ale również zapewnia pacjentom mieszkającym w mniejszych miejscowościach dostęp do pełnego zakresu radioterapii, również najnowocześniejszych technik napromieniania, z reguły realizowanych jedynie w dużych centrach.

Pierwsza taka filia powstała w Legnicy, a jednostką macierzystą, z której wywodzą się specjaliści i gdzie prowadzone są najbardziej skomplikowane procedury, również dostępne dla pacjentów z regionu, jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH