Sejm: padają propozycje vacatio legis dla pakietu onkologicznego

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia prof. Jacek Jassem zaproponował, by wprowadzić okres vacatio legis dla pakietu onkologicznego. - Odłóżmy pakiet co najmniej o pół roku, jeśli nie o rok - powiedział. - Jest to możliwe, ale mam wrażenie, że nikt tego nie chce, przynajmniej z kręgów rządzących - mówił przewodniczący komisji Tomasz Latos.

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, która w środę (17 grudnia) miała zapoznać się z informacjami resortu zdrowia na temat stanu przygotowań do wejścia w życie przepisów pakietów kolejkowego i onkologicznego, zostało przerwane do czasu przybycia ministra Bartosza Arłukowicza.

Obrady komisji zostaną wznowione prawdopodobnie w czwartek; na godzinę 17 zaplanowano posiedzenie komisji, na którym mają być rozpatrywane inne sprawy. Porządek tego posiedzenia ma zostać rozszerzony o informację, która miała być przedstawiona w środę.

W środę resort zdrowia na komisji reprezentował wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki. Gdy padła większość zadawanych przez posłów pytań, zastąpił go inny z wiceministrów - Piotr Warczyński. Komisja uznała, że nie jest on w stanie odpowiadać na zadane pytania, bo ich nie słyszał.

Posłowie: gdzie jest minister?
Komisja jednogłośnie opowiedziała się za ogłoszeniem przerwy w posiedzeniu do czasu przybycia szefa resortu - Bartosza Arłukowicza.

- To sytuacja w najwyższym stopniu oburzająca. To pokazuje, jaki jest stosunek ministra zdrowia do polskich pacjentów i tego problemu, że minister albo w ogóle stracił kontrolę i kontakt z rzeczywistością, albo w ogóle po prostu ma w nosie to, co dzieje się w polskiej służbie zdrowia - mówił po posiedzeniu wzburzony przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS).

W trakcie posiedzenia komisji rozwiązania z pakietów kolejkowego i onkologicznego krytykowali przedstawiciele środowisk lekarskich. Apelowali oni o odroczenie wejścia tych przepisów w życie co najmniej o pół roku i ich dopracowanie.

Prof. Jassem: poczekajmy z pakietem
Prof. Jacek Jassem z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego ocenił, że proponowane rozwiązania nie tylko nie poprawią wskaźników epidemiologicznych dla chorób nowotworowych, ale ich wejście w życie z początkiem przyszłego roku może spowodować chaos w ochronie zdrowia.

 Wskazywał, że niektóre z przepisów są dobre, ale nie da się ich wprowadzić w tak krótkim czasie.

Jassem zaproponował, by w przypadku pakietu onkologicznego wydłużyć okres vacatio legis. - Odłóżmy to co najmniej o pół roku, jeśli nie o rok - powiedział.

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Porozumienia Zielonogórskiego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH