Samorząd woj. śląskiego będzie edukował ws. profilaktyki raka piersi Samorząd woj. śląskiego będzie edukował ws. profilaktyki raka piersi. Fot. Archiwum

Akcję edukacyjną na rzecz profilaktyki raka piersi przygotował samorząd woj. śląskiego. Pierwsze z czterech związanych z tym wydarzeń odbędzie się w sobotę (10 marca) w centrum handlowym w Jaworznie.

Akcja ma wpisywać się w obchodzony tym regionie Rok Profilaktyki Raka Piersi. Ma także być jednym z pierwszych elementów szerszego przedsięwzięcia "Śląskie. Dla Kobiety", które obok zdrowia ma także poruszać kwestie praw kobiet czy rynku pracy.

Mówili o tym podczas czwartkowego ( 8 marca) briefingu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, a także specjaliści. Marszałek Wojciech Saługa akcentował, że codziennie w kraju średnio 47 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, a rocznie umiera na tę chorobę 6 tys. z nich. - Stąd zobowiązanie do tego, nasza powinność, aby próbować temu przeciwdziałać - powiedział.

Dlatego urząd marszałkowski przygotował kolejną akcję społeczno-edukacyjną pod hasłem "Śląskie. Dla Kobiety", której pierwsze odsłony będą poświęcone profilaktyce raka piersi. Po regionie ma jeździć "Pink Bus", czyli przyciągająca wzrok, oklejona na różowo (w kolorze symbolizującym profilaktykę raka piersi) furgonetka, mająca zachęcać do zainteresowania się sprawą.

Podczas wydarzeń, z których pierwsze zaplanowano na sobotę w Jaworznie, będą promowane profilaktyka antynowotworowa i zdrowy tryb życia. Zaplanowane są warsztaty i wykłady. Zaangażowana w akcję seksuolog prof. Violetta Skrzypulec-Plinta wyjaśniała, że chodzi o nagłośnienie przekazu, że najważniejsza jest profilaktyka, ale wszystko zaczyna się od edukacji.

- To kwestia tego, kiedy zacząć uczyć dziewczynki samokontroli piersi - czy szkoła podstawowa, czy to już jest za późno? Potem profilaktyka - kiedy powinno się pójść na pierwsze USG, pierwszą mammografię. I dlaczego kobieta polska, kobieta śląska tak bardzo boi się badań? Odpowiedź znamy: boimy się prawdy, że możemy znaleźć u siebie coś, co nas niepokoi - mówiła specjalistka.

- Dlatego głośne wołanie urzędu, lekarzy. Zobaczmy, zapytajmy nasze mamy, babcie, kobiety, żony, przyjaciółki, córki - czy potrafią, czy wiedzą, co to jest profilaktyka, czy potrafią samokontrolować piersi, kiedy były na ostatnim badaniu USG czy na mammografii - zaapelowała prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. - Strach można przełamać przez wczesną profilaktykę - przekonywała.

Wicemarszałek woj. śląskiego Małgorzata Ochęduszko-Ludwik wyjaśniała, że celem przedsięwzięcia jest zwiększanie świadomości co do problemu i potrzeby badań. Wydarzenia mają być okazją do spotkań z lekarzami, onkologami, fizjoterapeutami, fachowcami od diety onkologicznej i przedstawicielami zajmujących się tematyką organizacji pozarządowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH