Rzecznik ministra zdrowia o limitowaniu świadczeń w onkologii; będą analizy

Jak już pisaliśmy, Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. W środę (8 stycznia) rzecznik ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, iż resort zdrowia analizuje takie rozwiązanie, ale zwraca uwagę, że w ostatnich 10 latach wartość świadczeń w leczeniu nowotworów zwiększyła się prawie czterokrotnie.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne proponuje znieść limity w zakresie świadczeń onkologicznych w liście otwartym do prezydenta RP, premiera i ministra zdrowia. Prezes PTO prof. Jacek Jassem podkreśla w nim, że Towarzystwo widzi jednocześnie "potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków" w opiece medycznej w naszym kraju. 

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk przyznaje w wypowiedzi dla PAP, że świadczenia udzielane w związku z chorobami nowotworowymi są szczególnie ważne dla zdrowia i życia pacjentów. Twierdzi, że potwierdzają to również dane NFZ.

- Wynika z nich, że w 2004 r. wartość umów w zakresie onkologii we wszystkich rodzajach świadczeń wynosiła niespełna 1,2 mld zł, natomiast w 2013 r. zwiększyła się do ponad 4,5 mld zł - jest więc niemal czterokrotnie większa - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że jedynie w 2009 r. w porównaniu do 2008 r. nastąpił znaczny wzrost tych wydatków w stosunku do roku - o blisko 36 proc. 

Krzysztof Bąk odniósł się również do propozycji PTO zniesienia limitowania świadczeń w zakresie onkologii. Zwraca uwagę, że powinny je poprzedzić szczegółowe analizy skutków takiej decyzji, przede wszystkim finansowych, jak i zapobiegania ewentualnym nadużyciom, do jakich może doprowadzić zniesienie tych limitów.

- Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do prezesa NFZ o przeprowadzenie takiej analizy - dodał rzecznik. 

Polskie Towarzystwo Onkologiczne podkreśla, że wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około jednej trzeciej średniej unijnej i są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji. 

PTO zwraca również uwagę na to, że leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty bezpośrednie, jak i pośrednie. Ograniczanie refundacji tzw. nadwykonań zmniejsza dostęp do leczenia ratującego życie. W konsekwencji, oprócz skutków medycznych, powoduje także wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i opieki społecznej - stwierdza PTO. 

Według Towarzystwa, poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. "Decyzje te powinny zmierzać w kierunku zmian strukturalnych w szeroko pojętej walce z nowotworami, zmniejszenia deficytów w finansowaniu i racjonalizacji wydatków" - czytamy w liście otwartym PTO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH