Rzecznik Praw Pacjenta: w piątek do szpitali trafią brakujące leki onkologiczne

Z informacji uzyskanych bezpośrednio od ministra zdrowia, wynika, że już w piątek (20 kwietnia) do szpitali trafi pierwszy transport brakujących leków stosowanych w chemioterapii - informuje Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

Krystyna Kozłowska powiedziała, że od ubiegłego piątku (od 13 kwietnia) do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 15 sygnałów od pacjentów, którzy poinformowali o problemach w dostępie do konkretnych leków stosowanych w chemioterapii. Zgłoszenia dotyczyły Warszawy (5 sygnałów), Gdańska (3 zgłoszenia), Rzeszowa (2 zgłoszenia) oraz po jednym zgłoszeniu z Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej, Szczecina, Lublina i Wrocławia.

- Otrzymuję już pierwsze odpowiedzi od świadczeniodawców, m.in. od jednego ze stołecznych szpitali, który potwierdził istnienie problemu oraz poinformował mnie o podjętych działaniach tj. sprowadzeniu w ramach importu docelowego 60 ampułek Etoposidu, co zabezpieczy kontynuację leczenia pacjentów na okres od 2 do 3 miesięcy - informuje Rzecznik Praw Pacjenta. Podobną informację otrzymała też ze szpitala w Rzeszowie.

Jak przekazywała w czwartek (19 kwietnia) Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, z informacji od firmy, która ma problemy z produkcją leków wynika, że w drodze do Polski jest partia brakujących medykamentów. Dodała, że szpitale mogą zgłaszać do resortu wnioski o import docelowy brakujących leków. Z kolei prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ocenił że import docelowy nie rozwiąże problemu deficytowych leków do chemioterapii.

Czytaj. Prezes NFZ: import docelowy nie rozwiąże problemu chemioterapii

Rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie płk Piotr Dąbrowiecki w czwartek (18 kwietnia) zapewniał, że obecnie wszyscy pacjenci otrzymują chemioterapię. Przyznał, że występują przejściowe problemy w dostępie do niektórych cytostatyków. W stołecznym Szpitalu Bródnowskim wszyscy pacjenci otrzymują chemioterapię. Nieprzerwany dostęp do chemioterapii potwierdził też stołeczny Instytut Matki i Dziecka.

We wrocławskich szpitalach onkologicznych i tych z oddziałami onkologicznymi nie odnotowano problemów z lekami. Jednak problem z chemioterapią miał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

Czytaj. Legnica: szpital odesłał chorych z powodu braku cytostatyków

Dyrektor Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Irena Erecińska-Siwy poinformowała, że chociaż szpitalowi brakuje trzech leków stosowanych w chemioterapii, to żadnego chorego nie odesłał bez kuracji do domu. Jak tłumaczyła, tam, gdzie jest to możliwe, lekarze - za zgodą pacjenta - zamieniają schematy leczenia. Podkreślała jednocześnie, że nie powinno się tego robić, bo to nie jest optymalna kuracja, jednak z drugiej strony niepodawanie leków "to jest wyrok".

Jak dotąd żadnego chorego nie odesłano też z Centrum Onkologii - Instytutu im. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Nie ma obecnie problemu z leczeniem pacjentów cytostatykami w Białostockim Centrum Onkologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH