Rząd za kontynuacją Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych Fot. mat. prasowe

Wzrost wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach to jeden z celów Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych; o jego kontynuacji w najbliższych latach zdecydowała we wtorek (3 listopada) Rada Ministrów.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, którego obecna edycja - zaplanowana na lata 2006-2015 - kończy się w grudniu, ma być kontynuowany w latach 2016-2024. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Ministrów - podało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Wdrożenie programu ma obejmować zadania i działania z zakresu: profilaktyki i prewencji nowotworów; diagnostyki oraz wykrywania nowotworów; wsparcia procesu leczenia nowotworów m.in. poprzez uzupełnianie i wymianę wyrobów medycznych; edukacji onkologicznej oraz wspomagania systemu rejestracji nowotworów.

W ramach programu planowany jest rozwój wczesnej profilaktyki, upowszechnianie wzorców zdrowego stylu życia, zwiększenie dostępności do metod wczesnego rozpoznawania nowotworów oraz uzupełnienie i wymiana wyeksploatowanego sprzętu medycznego służącego do leczenia nowotworów.

Prowadzone mają być także działania dotyczące rozwoju i upowszechniania współczesnych metod rehabilitacji chorych, ograniczania odległych następstw leczenia i opieki paliatywnej w onkologii. Planowane jest upowszechnianie nauczania onkologii w kształceniu przed- i podyplomowym lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, psychologów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Program będzie finansowany z budżetu państwa, łączna kwota na jego realizację wyniesie do 250 mln zł rocznie.

Efektem realizacji programu powinno być przybliżenie się do wskaźników europejskich w zakresie 5-letnich przeżyć chorych na te rodzaje nowotworów, które mają największy udział w strukturze zgonów w Polsce.

Obecnie nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego są najczęstszymi nowotworami złośliwym wykrywanymi u mężczyzn. U kobiet najczęściej diagnozowane są nowotwory piersi, płuc, trzonu macicy oraz jelita grubego.

Prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów na najbliższe lata pokazują, że liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce będą wzrastać, stając się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn pierwszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, wyprzedzając nawet zgony z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

W programie oceniono, że przyrost liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w kraju wynika m.in. ze zwiększenia liczby ludności powyżej 65. roku życia, utrzymującego się wysokiego poziomu nikotynizmu, nieodpowiedniego sposobu odżywiania i niskiej aktywności fizycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH