Ruszają szkolenia lekarzy rodzinnych i POZ z zakresu onkologii

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w związku ze zbliżającym się wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego, w 2014 i 2015 r. będą realizowane szkolenia z zakresu onkologii dla lekarzy rodzinnych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Specjaliści oceniają, że zadanie to stanowi duże wyzwanie, wymagające zaangażowania i konsultacji.

- W planowanych zmianach w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych główną rolę odgrywa właściwa diagnostyka onkologiczna pacjenta na poziomie POZ.  Dlatego niezbędnym elementem jest przeprowadzenie szkolenia lekarzy z tego zakresu - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia. - Kwota przewidziana do wydatkowania w 2014 r. na ten cel w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wynosi 2,2 mln zł - dodaje.

Rzecznik precyzuje, że planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla co najmniej 10 tys. lekarzy POZ w latach 2014-2015, w tym dla nie mniej niż dla 3 tys. w 2014 r. Będą one organizowane na terenie całej Polski w postaci warsztatów z wykorzystaniem technik interakcyjnych. Powstanie także internetowa platforma informacyjno-edukacyjna: portal internetowy zawierający informacje 
z zakresu onkologii, wykłady oraz materiały edukacyjne i szkoleniowe dla  uczestników szkoleń. Platforma umożliwi komunikację lekarzy POZ oraz lekarzy specjalistów z zakresu onkologii.

Nic nie zmieni się z dnia na dzień
Oprócz szkoleń organizowanych przez MZ lekarze mogą korzystać także ze szkoleń prowadzonych m.in. przez regionalne ośrodki onkologiczne, np. dzięki pomocy finansowej lokalnych samorządów. Także w ofercie prywatnych firm prowadzących szkolenia medyczne można znaleźć te z zakresu onkologii.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP rzeczniczka Naczelnej Rady Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska, ośrodek lub firma, które chcą otrzymać akredytację na planowane szkolenie lekarzy na podstawie przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty składają do izb lekarskich wniosek o akredytację. Za szkolenie, które uzyska akredytację ORL lub NRL, przysługują punkty edukacyjne. Od początku br. do akredytacji do NIL zgłoszone zostały 43 kursy z tematyki i dziedzin związanych z onkologią.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii ocenia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że szkolenie lekarzy rodzinnych i lekarzy POZ w zakresie onkologii należy postrzegać jako proces wymagający czasu. - Nie ma się co łudzić, że do 1 stycznia 2015 r. wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. To nie jest zadanie, które można zrealizować z dnia na dzień - zaznacza.

Przypomina także doświadczenia z lat 2006-2008, kiedy PUO była realizatorem umowy zawartej przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w ramach NPZChN na podobne szkolenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH