Rusza ONKOfundusz - narzędzie do zbiórki środków na leczenie raka, bez prowizji Korzystanie z portalu jest bardzo proste dla potencjalnych darczyńców - po zalogowaniu się można po prostu przelać pieniądze na konto dowolnego pacjenta. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Ogólnopolski portal ONKOfundusz - pierwsze darmowe narzędzie do zbierania środków finansowych dla najbardziej potrzebujących pacjentów z chorobą nowotworową - będzie dostępny dla pacjentów od połowy grudnia - poinformowano we wtorek (6 grudnia) w Warszawie.

Na spotkaniu prasowym eksperci zapowiedzieli, że pacjenci mogą zacząć otwierać swoje konta na nowym portalu (www.onkofundusz.pl), a darczyńcy - wpłacać środki przeznaczone dla wybranego przez siebie chorego - już od 16 grudnia.

Szymon Chrostowski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (PKPO), która stworzyła ONKOfundusz zaznaczył, że wyróżnia się on na tle dotychczasowych inicjatyw pozwalających chorym na nowotwory zbierać pieniądze na terapię.

Przede wszystkim środki gromadzone w ONKOfunduszu będą przekazywane pacjentowi bez pomniejszania ich o prowizje czy opłaty na rzecz organizatorów. W rozmowie z PAP Chrostowski zaznaczył, że obecnie fundacje, które pozwalają chorym zakładać subkonta na swoim koncie, pobierają co najmniej 10 proc. prowizji od zgromadzonych środków.

 - Od stycznia chcemy też uruchomić szeroko zakrojone działania marketingowe, które pozwolą dotrzeć z informacją o zbiórce do społeczeństwa - zapowiedział Chrostowski.

Obecni na konferencji eksperci podkreślili, że choroby onkologiczne stają się coraz większym wyzwaniem dla budżetów państw.

Prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przypomniał, że w Polsce notuje się 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe rocznie. A w ciągu dekady liczba ta zbliży się do ok. 200 tys.

 - Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór w ciągu swojego życia, musimy być na to przygotowani, jako obywatele i jako państwo - powiedział onkolog. Zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż ok. 70 proc. nowotworów wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy leczenie jest mniej skuteczne i może jedynie przedłużyć (choć nieraz znacznie) życie pacjenta, ale nie prowadzi do wyleczenia

Są to jednocześnie bardzo drogie terapie, które mimo że zostają zarejestrowane w UE, nie są dostępne dla polskich chorych ze względu na brak refundacji.

 - Różne raporty przygotowywane w Polsce potwierdzają, iż dostępność do nowych terapii onkologicznych, które przedłużają życie pacjentów i poprawiają jego jakość, wciąż jest ograniczona - powiedział Chrostowski. Dodał, że poprzez stworzenie ONKOfunduszu Koalicja chce choć trochę pomóc poprawić dostęp do nowych leków.

Prof. Szczylik zwrócił uwagę, że nawet jeśli drogi lek na raka zaczyna być finansowany w ramach programu lekowego, to ze względu na bardzo restrykcyjne kryteria otrzymać go może jedynie część potrzebujących chorych, czasem tylko jedna piąta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH