Rozszerzenie wskazań dla rytuksymabu w leczeniu chłoniaków grudkowych

Leczenie podtrzymujące rytuksymabem chorych na chłoniaka grudkowego, u których uzyskano odpowiedź na leczenie indukcyjne pierwszej linii, jest obecnie rekomendowane zarówno przez krajowe, jak i międzynarodowe towarzystwa naukowe [1.2]. Od 1 lipca jest ono również refundowane w Polsce dzięki rozszerzeniu wskazań do programu lekowego "Leczenie chłoniaków złośliwych".

Dotychczas refundacja obejmowała zastosowanie rytuksymabu w leczeniu podtrzymującym po uzyskaniu drugiej lub kolejnych remisji w przypadkach choroby nawrotowej, ale nie dotyczyła chorych leczonych w pierwszej linii. Jest to istotne uzupełnienie zakresu wskazań refundowanych, które umożliwia stosowanie leczenia optymalnego według aktualnej wiedzy.

Podstawę do tego wskazania stanowią wyniki międzynarodowego, randomizowanego badania klinicznego PRIMA, w którym wykazano znamienne statystycznie i istotne kliniczne wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby (zmniejszenie wskaźnika ryzyka progresji o ponad 40%) u chorych otrzymujących leczenie podtrzymujące rytuksymabem w rytmie co 2 miesiące przez 2 lata, stosowane po uzyskaniu remisji w wyniku immunochemioterapii pierwszej linii, w porównaniu do chorych poddanych obserwacji bez leczenia.3

- Leczenie podtrzymujące nie miało istotnego wpływu na czas przeżycia całkowitego, jednak dzięki znaczącemu wydłużeniu czasu trwania remisji powodowało opóźnienie wystąpienia nawrotu choroby i opóźnienie konieczności wdrożenia drugiej linii leczenia, poprawiało zatem komfort życia - uważa prof. prof. Jan Walewski z Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii w Warszawie.

W badaniu tym stwierdzono większą częstość zakażeń u chorych otrzymujących leczenie podtrzymujące rytuksymabem, głównie zakażenia górnych dróg oddechowych i dróg moczowych w stopniu nasilenia 2-4.

Częstość zakażeń wirusowych (wirus opryszczki) była podobna, ale u jednego z chorych otrzymujących leczenie podtrzymujące rytuksymabem doszło do burzliwej reaktywacji wirusa zapalenia wątroby typu B, zakończonej zgonem. Chory ten nie otrzymywał w trakcie stosowania rytuksymabu leczenia przeciwwirusowego, które jest obecnie zalecane u nosicieli wirusa HBV.

Rytuksymab to jeden z większych sukcesów medycyny ostatnich lat. Dołączenie tego przeciwciała monoklonalnego anty-CD20 do chemioterapii stosowanej w leczeniu chorych na chłoniaki wywodzące się z limfocytów B spowodowało znaczący wzrost skuteczności leczenia bez istotnego zwiększenia toksyczności, w wielu jednostkach chorobowych, w tym u chorych na chłoniaka grudkowego - wyjaśnia prof. Walewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH