Dodajmy, że ribociclib nie ma jeszcze publikacji dot. kolejnych rzutów. Z kolei w przypadku palbociclibu opublikowano badania dotyczące zarówno pierwszego rzutu (rozpoczęcie terapii hormonozależnego rozsianego raka piersi), jak i drugiego rzutu, gdzie można zastosować ten lek w połączeniu z fulwestrantem, jeśli pacjentka była wcześniej leczona inhibitorami aromatazy. Stąd wachlarz możliwości zastosowania palbociclibu jest szerszy.

Należy jednak zauważyć, że doświadczenia klinicystów z inhibitorami CDK-4/6 nie są jeszcze duże. W krajach, które refundują te terapie, weszły one do szerokiego użycia zaledwie w ubiegłym roku. Tak krótki czas sugeruje, że z jednoznacznymi ocenami dotyczącymi wyższości jednego preparatu nad drugim warto się jeszcze wstrzymać. Na ich formułowanie mamy na razie zbyt mało doświadczeń.

- Czy dzięki nowym terapiom rozsiany rak piersi staje się chorobą przewlekłą?

- Można tak na to spojrzeć. Na pojawienie się nowego preparatu, który umożliwi wyleczenie tych chorych, niezależnie od podtypu biologicznego nowotworu, nie ma w najbliższych dekadach żadnych szans. Zmieniło się jednak nasze podejście do tych pacjentek. Obecnie celem stało się wydłużenie okresu, w którym utrzymujemy chorobę nowotworową pod kontrolą. Umożliwiają to terapie, które są jak najmniej toksyczne i pozwalają chorym na prowadzenie przez całe lata normalnego, pełnego różnych aktywności życia. Nie byłoby to możliwe, gdyby przechodziły na rentę lub pozostawały na zwolnieniach lekarskich.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH