Jeśli chodzi o objawy uboczne, do najczęstszych należy neutropenia, której pacjentka w zasadzie nie odczuwa. Czuje się dobrze, może pracować i wykonywać wszystkie obowiązki związane z rodziną. Utrzymanie dobrej jakości życia jest szalenie ważne, mówimy bowiem o chorych poddawanych terapii paliatywnej, których nie można już wyleczyć.

- O ile inhibitory CDK-4/6 mogą przedłużyć życie tych pacjentek?

- To jest kwestia co najmniej kilku miesięcy, a czasem okres ten dochodzi do dwóch lat, nie jest to zatem mało.

- Jaki jest mechanizm działania tych terapii?

- Wpływają one bezpośrednio na cykl podziału komórki powodując, że nie rozpoczyna ona kolejnego podziału. Ponieważ „uśpiona” komórka się nie dzieli, łatwiej na nią zadziałać hormonoterapią. W rezultacie komórka może zostać zniszczona przez naturalne siły odpornościowe organizmu. Dotychczas nie mieliśmy leków, które hamowałyby cykl komórkowy w taki sposób.

- Czy inhibitory CDK-4/6 są dostępne dla pacjentek w Polsce?

- Obecnie nie są one refundowane. Można je naturalnie kupić, ale dla większości chorych cena jest zaporowa: miesiąc leczenia kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu liczba pacjentek korzystających z tej terapii jest bardzo ograniczona.

- Inhibitory CDK-4/6 dostępne są na rynku w postaci kilku preparatów. Czy któryś z nich, zgodnie z wytycznymi terapeutycznymi, jest uznawany za standard leczenia zaawansowanego hormonozależnego HER2 ujemnego raka piersi?

- Dostępne są obecnie trzy preparaty, które - jeśli chodzi o skuteczność leczenia - uważane są za równoważne. Nie było dotychczas badania, które porównywałoby te leki i w którym pacjentki byłyby randomizowane do poszczególnych inhibitorów. Nasza wiedza opiera się na porównaniu badań klinicznych poszczególnych preparatów, a wyniki tych badań są mniej więcej porównywalne.

Inhibitory te różnią się jednak, w sposób niewielki, ale istotny, toksycznością. Np. abemaciclib, oprócz neutropenii, która w przypadku tego leku jest akurat rzadziej spotykana, wywołuje biegunki stanowiące problem dla części chorych. Z kolei ribociclib może negatywnie wpływać na serce, powodując specyficzne zaburzenia rytmu i przewodzenia. To powoduje, że u niektórych pacjentek będą przeciwwskazania do jego zastosowania. Biorąc pod uwagę wiedzę, jaką mamy obecnie na temat tych terapii, wydaje się, że najbezpieczniejszy jest palbociclib.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH