Rozmowy w MZ nt. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologicznego spotkali się z podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anną Łukasik. Tematem spotkania było omówienie założeń do nowego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025 oraz podjęcie współpracy na rzecz tworzenia tego programu.

PTO reprezentowali dr hab. Adam Maciejczyk i dr hab. Stanisław Góźdź, na czele z przewodniczącym zarządu prof. Jackiem Fijuthem.

PTO wraz z innymi towarzystwami onkologicznymi i przedstawicielami środowisk pacjenckich już w styczniu podjęło współpracę na rzecz prac nad nowym NPZChN na lata 2016 – 2025.

- Wspólnym celem środowisk jest doprowadzenie do wdrożenia kolejnej edycji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025, który będzie wprowadzał rozwiązania, gwarantujące równy dostęp pacjentów do świadczeń onkologicznych - podkreśla prof. Jacek Fijuth.

Jak zaznaczył doc. Adam Maciejczyk, obecnie system opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych województwach pod względem dostępności do świadczeń, m.in. z zakresu radioterapii i uzależniony jest od wielu czynników.

- Nowy program musi zakładać wprowadzenie korzystnych dla pacjentów zmian, dotyczących dostępności do leczenia - mówił Adam Maciejczyk.

Jak podano w komunikacie PTO, zarówno przedstawiciele Towarzystwa, jaki i minister Łukasik wyrazili chęć dalszej współpracy nad nowym NPZChN na lata 2016-2025.

Przedstawiciele PTO poruszyli również temat pakietu onkologicznego. Prof. Fijuth przekazał minister Łukasik głębokie zaniepokojenie środowiska polskich onkologów sposobem realizacji pakietu onkologicznego.

Przewodniczący PTO zaapelował do minister Łukasik o pilną analizę negatywnych skutków finansowych funkcjonowania pakietu onkologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH