Rośnie umieralność z powodu czerniaków skóry

Wzrost zapadalności na czerniaki skóry wynosi obecnie 14-17 proc. rocznie i jest to trend charakterystyczny dla społeczeństw rozwiniętych - mówi prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry Centrum Onkologii w Warszawie.

W ramach wykładu podczas sierpniowej II Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy specjalista zaznaczył, że tendencja ta dotyczy również Polski, z tą jednak różnicą, że oprócz liczby zachorowań rośnie u nas także umieralność. W naszym kraju umiera 30-40 proc. chorych, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych liczba ta oscyluje w okolicach 10 proc.

- Mieszkańcy USA wiedzą, że czerniaki można wyleczyć - dodaje.

- Mediana grubości czerniaków polskich pacjentów wprawdzie się zmniejsza, ale i tak jest dwukrotnie większa niż np. u chorych w Niemczech. To świadczy o różnicy w zakresie świadomości społeczeństwa. Polacy nadal za rzadko idą do lekarza, aby sprawdzić charakter zmiany na skórze - ocenia prof. Rutkowski.

Wyjaśnia jednocześnie, że leczenie czerniaka polega na wycięciu go z małym marginesem. Jeżeli jego grubość nie przekracza 1 mm, w 96 proc. przypadków następuje powrót do zdrowia. Jeśli czerniak jest grubszy - wyniki są automatycznie gorsze.

Prof. Rutkowski przypomina także, bazując na danych z Centrów Onkologii w Warszawie i Krakowie, że jeśli czerniak daje przerzuty, mediana przeżycia wynosi około 7 miesięcy.

Specjalista zwraca uwagę, że w Polsce wciąż czekamy na uregulowanie kwestii solariów. Niektóre kraje, np. Brazylia lub Australia (Nowa Południowa Walia) objęły je całkowitym zakazem. U nas działają bez żadnych przeszkód przy wielu salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH