Rośnie liczba zachorowań na raka tarczycy Z danych KRN wynika, że rocznie raka tarczycy diagnozuje się u ok. 2,5 tys. osób, częściej kobiet Fot. Archiwum RZ

W Warszawie rusza kampania "Motyle pod ochroną" prowadzonej z okazji przypadającego we wrześniu Światowego Miesiąca Świadomości Raka Tarczycy.

W ramach kampanii stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprasza do skorzystania z bezpłatnego USG tarczycy, które można będzie wykonać w czwartek 17 września w Warszawie. Na badanie można rejestrować się w środę w godzinach 13.30 - 19.00 pod numerem telefonu 601755301. Liczba miejsc jest ograniczona.

- Chociaż tarczyca jest bardzo ważnym narządem, który reguluje metabolizm i odpowiada za sprawne funkcjonowanie organizmu, często o niej zapominamy. Tymczasem jest ona narażona na wiele chorób, takich jak niedoczynność czy nadczynność, choroby autoimmunologiczne, a także rak - przypomniała Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce rocznie raka tarczycy diagnozuje się u ok. 2,5 tys. osób, częściej kobiet. Prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Warszawie zwrócił jednak uwagę, że podobnie jak na świecie, również w naszym kraju liczba zachorowań wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie.

Specjalista przypomniał, że badanie przeprowadzone w Korei Południowej, które ukazało się pod koniec 2014 r. w New England Journal of Medicine wykazało 15-krotny wzrost liczby przypadków raka tarczycy w latach 1993-2011. - W Polsce wzrost zachorowań nie jest aż tak duży, ale również obserwujemy to zjawisko - powiedział prof. Dedecjus.

Autorzy koreańskiej pracy przypisali powyższy trend dużej dostępności do badań diagnostycznych, zwłaszcza USG. Jednak, zdaniem niektórych naukowców, wzrost zachorowań na raka tarczycy może mieć częściowo związek z różnymi czynnikami środowiskowymi.

Obecnie znanym czynnikiem ryzyka jest narażenie na promieniowanie radioaktywne w dzieciństwie. Chodzi o osoby, które jako dzieci poddawane były radioterapii w wysokich dawkach, zwłaszcza w okolicach głowy, szyi lub klatki piersiowej. Wiadomo też, że ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest wyższe u osób, u których występował on w rodzinie.

Szczyt zachorowań na raka tarczycy obserwuje się między 30. a 60. rokiem życia. Częściej chorują kobiety, u których choroby tarczycy są generalnie częstsze niż u mężczyzn. Szacuje się, że jedna piąta (20 proc.) kobiet ma jakąś chorobę tarczycy, a u 6 proc. obecne są guzki, które przeważnie mają charakter łagodny, a znacznie rzadziej są nowotworem złośliwym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH