Ponad 750 pacjentów poddano leczeniu do końca kwietnia 2016 r. w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Większość stanowią najnowocześniejsze techniki napromieniania, dwukrotnie zwiększyła się liczba zabiegów brachyterapii.

Krakowski ośrodek przez pierwsze cztery miesiące 2016 r. objął leczeniem aż 754 pacjentów onkologicznych, podczas gdy w tym samym okresie 2015 r. roku było ich 569 - podało Centrum w informacji dla mediów.

Zdecydowaną większość niemal 40 proc. wszystkich zabiegów - stanowi technika VMAT, czyli Volumetric Modulated Arc Therapy. Pozwala ona na precyzyjne podawanie optymalnych dawek terapeutycznych napromieniania, a przede wszystkim skrócenie czasu jego trwania w stosunku do innych dostępnych metod. W 2016 r. do końca kwietnia takie leczenie przeszło w Centrum Radioterapii Amethyst 297 pacjentów, o 69 osób więcej niż w porównywalnym okresie minionego roku.

Centru przeprowadziło dwukrotnie więcej zabiegów brachyterapii 3D, która polega na napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie.

Najważniejszym atutem brachyterapii jest jej precyzja - dzięki umieszczeniu źródła promieniotwórczego bezpośrednio w okolicy guza (lub nawet w jego wnętrzu) możliwe jest podanie bardzo wysokiej dawki napromieniania, które trafia w zmianę nowotworową, przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia zdrowych organów na radiację.

Taki sposób leczenia zastosowano w bieżącym roku w przypadku 83 pacjentów (co stanowi 11 proc. wszystkich zabiegów), podczas gdy w pierwszym   minionego roku chorych poddanych takim zabiegom było tylko 29 (5 proc. wszystkich ówczesnych zabiegów).

W pracownia brachyterapii w lutym 2016 r. rozpoczęto zabiegi brachyterapii oskrzelowej. Dla wielu pacjentów z zaawansowanymi nowotworami płuc stanowi ona szansę na przedłużenie życia i poprawę jego jakości. Oprócz brachyterapii guzy płuca leczone są również z wykorzystaniem stereotaktycznej hipofrakcjonowanej radioterapii.

Od stycznia do kwietnia 2016 r. zaawansowane technologie leczenia radykalnego takie jak radioterapia 3D, IMRT, stereotaksja, VMAT i brachyterapia, stanowiły niemal 64 proc. wszystkich zabiegów przeprowadzanych w Centrum Radioterapii Amethyst. Pozostałe 36 proc. to zabiegi napromieniania paliatywnego.

Rosnąca liczba zabiegów i pacjentów wskazuje, że być może uda się w tym roku objąć leczeniem około 2 tys. chorych. W 2015 roku w Centrum Radioterapii Amethyst zabiegom radioterapii poddanych zostało 1871 pacjentów, w roku 2014 było to 1050 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH