Resort zdrowia planuje szkolenia onkologiczne dla lekarzy rodzinnych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że jeszcze w 2014 r. planuje szkolenia z zakresu onkologii dla lekarzy rodzinnych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, aby mogli oni sprawniej realizować działania w ramach tzw. pakietu onkologicznego, który wejdzie w życie od 2015 r.

Resort zdrowia poinformował PAP, że w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych zaplanowane są w 2014 r. i 2015 r. szkolenia dla lekarzy POZ z zakresu onkologii. Mają poprawić wiedzę lekarzy POZ z zakresu diagnostyki onkologicznej, zasad kierowania na leczenie i opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym.

Planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla co najmniej 10 tys. lekarzy POZ. Szkolenia mają odbywać się, w formie wykładów oraz warsztatów, na terenie całej Polski. Będą wydawane certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Ponadto powstanie internetowa platforma informacyjno-edukacyjna - portal internetowy, który będzie zawierał informacje z zakresu onkologii oraz materiały edukacyjne i szkoleniowe dla uczestników szkoleń. Platforma ma umożliwić komunikację lekarzy POZ ze specjalistami z zakresu onkologii.

Resort przypomniał, że w związku ze zmianami, jakie mają wejść w życie od 2015 r., wzrośnie rola lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych oraz opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. MZ podkreślił, że niezbędnym elementem decydującym o skuteczności wdrożenia zmian jest przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia lekarzy POZ z zakresu diagnostyki onkologicznej.

"Właściwa edukacja i współpraca lekarzy POZ z lekarzami specjalistami z zakresu onkologii zasadniczo wpłynie na wzrost poziomu i szybkości wykrywania chorób nowotworowych w Polsce" - przekonuje MZ.

Podobne szkolenia były już prowadzone w ramach Narodowego programu w latach 2006-2008. Były to szkolenia dla lekarzy rodzinnych i lekarzy POZ - jednodniowe minimum onkologiczne oraz szkolenia lekarzy rodzinnych z zakresu diagnostyki nowotworów i opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym. W sumie przeszkolono ponad 7 tysięcy uczestników.

Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder, który był jednym z realizatorów szkoleń, w rozmowie z PAP podkreślił, że nadal pozostało jednak wiele do zrobienia w kwestii szkolenia lekarzy POZ w zakresie onkologii. Wyraził obawę, że zostało niewiele czasu na przeprowadzenie szkoleń przed wejściem rozwiązań z tzw. pakietu onkologicznego.

Jak mówił, zmiany wymaga m.in. kwestia nauczania studentów na uczelniach medycznych w zakresie onkologii. - Brakuje jednolitych standardów nauczania tego przedmiotu, więc z poziomem przekazywanej wiedzy bywa różnie na różnych uczelniach - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH