ONKOLOGIA

W 2030 r. do ponad 805 tys. zwiększy się liczba zgonów na świecie z powodu zaawansowanego raka piersi - wynika z udostępnionego PAP raportu nt. ogólnoświatowej sytuacji kobiet z rozsianym rakiem piersi. W 2015 r. zmarło z tego powodu 561 tys. kobiet.
Wzrost umieralności z powodu zaawansowanego raka piersi nie wynika z tego, że coraz częściej jest on wykrywany zbyt późno, kiedy leczenie jest już utrudnione. Z raportu wynika, że w krajach rozwiniętych jedynie u 8 proc. pacjentek pierwszą diagnozą był zaawansowany stan choroby.
Główna autorka raportu dr Fatima Cardoso z Centrum Raka Champalimaud w Lizbonie podkreśla, że jest odwrotnie: to postęp w diagnostyce i leczeniu sprawił, że coraz więcej kobiet cierpi z powodu zaawansowanego raka piersi. Występuje on głównie u pacjentek, u których doszło do nawrotu choroby, często po wielu latach od jego wykrycia i leczenia.
Według raportu, pokazującego, jakie zmiany nastąpiły w latach 2005-2015 w zmaganiach z rakiem piersi, w krajach rozwiniętych u 20-30 proc. kobiet, u których nowotwór ten wykryto we wczesnym stadium, może dojść do nawrotu w postaci już zaawansowanej choroby, z przerzutami do innych narządów, np. do płuca, wątroby i mózgu.
Wraz ze wzrostem umieralności z powodu rozsianego raka piersi nie zwiększa się liczba wszystkich zgonów związanych z tym nowotworem. W USA w ostatnich 30 latach liczba zgonów pozostała na tym samym poziomie i nie przekracza 40 tys. rocznie.
Podobnie jest w Polsce. Z danych przedstawionych przez konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Macieja Krzakowskiego wynika, że choć zwiększa się w naszym kraju zachorowalność na raka piersi - ostatnio wykrywa się go u 18 tys. Polek rocznie - to umieralność od wielu lat nie wzrasta i co roku utrzymuje się na poziomie około 6 tys. zgonów.
Dr Fatima Cardoso przyznaje, że rozsiany rak piersi jest nieuleczalny, nie znaczy to jednak, że pacjentkom już nie można pomóc.
- Mediana czasu przeżycia od momentu diagnozy (nawrotu choroby w postaci zaawansowanej - przyp. red.) od kilku dekad pozostaje na poziomie 2-3 lat - podkreśla.
Jednak przebieg rozsianego raka piersi może być różny u poszczególnych kobiet.
- Wielu pacjentkom można przedłużyć życie, niektóre z nich mogą z nim żyć nawet 10 lat i więcej - twierdzi dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii.
Raport zwraca uwagę, że pacjentki te wymagają wszechstronnego wsparcia w zmaganiach z chorobą, nie tylko odpowiedniego leczenia.
- Diagnoza rozsianego raka piersi oznacza dla pacjentki i jej rodziny przebywanie w szoku, kryzysie i lęku, w związku z tym potrzebują one delikatności, jak również wsparcia emocjonalnego i psychicznego - precyzuje raport.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 13:42 Minister Szumowski: rodzice nie powinni płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu
- 13:25 Miedziane przeciwbakteryjne balustrady i poręcze pomocne w walce z zakażeniami szpitalnymi?
- 13:08 Koszalin: jest zgoda Rady Miasta na opracowanie i dofinansowanie programu in vitro
- 12:51 Olsztyn: USK czeka na decyzję MZ w sprawie dofinansowania rozbudowy
- 12:34 Maciej Hamankiewicz ws. debaty o zdrowiu: skończmy z systemem budżetowym
- 12:17 Kraków: szpital im. Żeromskiego zaprasza na bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu
- 12:00 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Sejmie z protestującymi rodzicami
- 11:43 Mielec: nocna i świąteczna opieka po sąsiedzku z SOR
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce
- 8 Śląskie: są nowe ryczałty dla szpitali w sieci. Kto stracił, a kto zyskał?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych