Raport ws. radioterapii protonowej trafi w maju do resortu zdrowia FOT. JBLM PAO/Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Kilkanaście rodzajów nowotworów będzie można leczyć w Polsce korzystając z terapii protonowej. Raport ze wskazaniami, w jakich przypadkach sięgać po tę metodę, trafi do MZ do końca maja - mówił w piątek (5 maja) konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Rafał Dziadziuszko.

Na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (IFJ) w Krakowie powstaje Centrum Cyklotronowe Bronowice - pierwszy w Polsce ośrodek oferujący radioterapię protonową. Ma być gotowe w październiku. Na razie nie wiadomo, którzy chorzy będą tam kierowani i jak zostaną wycenione poszczególne świadczenia medyczne.

- Wskazania do leczenia nowotworów radioterapią protonową powstaną szybko, raport w tej sprawie do końca maja trafi do MZ - zapowiedział prof. Rafał Dziadziuszko.

Dodał, że specjaliści - którzy przygotowywali raport - nie mają wątpliwości, że terapia ta powinna być stosowana do leczenia kilkunastu rodzajów nowotworów, m.in. wybranych nowotworów głowy i szyi (zlokalizowanych w podstawie czaszki), niektórych nowotworów mózgu, starannie wyselekcjonowanych przypadków raka prostaty, wybranych rodzajów nowotworów wieku dziecięcego. Terapia ta nie będzie rekomendowana do leczenia raka piersi.

Prof. Dziadziuszko podkreślił, że bardzo istotne jest, by w przyszłości pacjenci z całego kraju mieli równy dostęp do tej terapii i by skuteczność leczenia oraz działania niepożądane były regularnie i starannie oceniane. Chciałby, aby wskazania do terapii protonowej przynajmniej raz na dwa lata były aktualizowane.

Potrzebna wycena procedur
Z resortu zdrowia raport ze wskazaniami musi trafić do AOTMiT, która dokona wyceny procedur i wyda opinię na temat ich przydatności. Na tej podstawie NFZ będzie mógł ogłosić konkurs.

- Mamy nadzieję, że od 1 stycznia 2016 r. będziemy mogli rozpocząć przyjmowanie pierwszych pacjentów, których leczenie będzie finansowane przez NFZ - powiedział w piątek (5 maja) prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

W Centrum Cyklotronowym Bronowice będą działały dwa stanowiska do terapii protonowej. Początkowo będzie tam można leczyć ok. 250 chorych rocznie, docelowo ok. 700. Jak podał prof. Jeżabek, koszty funkcjonowania ośrodka będą zależały od liczby przyjmowanych pacjentów.

Jak podkreślają specjaliści, terapia protonowa nie jest najlepszą metodą leczenia wszystkich nowotworów.

Instytut Fizyki Jądrowej PAN to jedyny ośrodek w Polsce, który już obecnie oferuje terapię protonową, na razie w leczeniu czerniaka gałki ocznej. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał umowę ze Szpitalem Uniwersyteckim, a świadczenia te są wykonywane na terenie IFJ. Od 2013 r. do końca kwietnia br. z tej możliwości skorzystało 81 osób. Cena jednego świadczenia to 52 tys. 500 zł. W 2013 r. NFZ na ten cel przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 r. - 2 mln 415 tys. i taką samą kwotę w tym roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH