Raport: większość chorych na raka nie ma dostępu do opieki psychoonkologa

Z raportu sporządzonego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin wynika, że ponad 60 proc. chorych na raka płuca nie ma możliwości skorzystania z opieki specjalisty z dziedziny psychoonkologii.

63,7 proc. pacjentów badanych odpowiedziało, że nie miało możliwości skorzystania z opieki specjalisty zajmującego się wsparciem osób cierpiących na nowotwór płuca. 22,3 proc. miało taką możliwość, ale z niej nie skorzystało, a tylko 14 proc. respondentów powiedziało, że skorzystało z oferowanej pomocy.

Zdaniem Anny Żyłowskiej ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin pracę psychoonkologa z pacjentem możemy podzielić na kilka etapów:

1. Diagnoza. Rolą psychoonkologa jest udzielenie wsparcia pacjentom - szczególnie istotnego przed rozpoczęciem kuracji. Ważne jest również uświadomienie pacjentowi, że istniejące obecnie nowoczesne terapie pozwalają na dobre rokowania podczas przebiegu choroby;

2. Chemioterapia/Radioterapia. Dużym problemem wśród chorych jest obawa przed chemioterapią bądź radioterapią i ich objawami. Rolą psychoonkologa jest m.in. wytłumaczenie pacjentowi, iż zmiany te świadczą o jego walce z chorobą. Podczas rozmów o przebiegu leczenia, rodziny pacjentów zadają także pytania o możliwość wsparcia chorego oraz o terapie bez silnych efektów ubocznych;

3. Operacja. Obawa co do wyniku, stres, poczucie bezradności i braku wpływu na jej przebieg powodują, że psychoonkolog powinien towarzyszyć pacjentowi w okresie przygotowywania się do zabiegu. Psychoonkolog tłumaczy również bliskim osoby operowanej wszystkie zagadnienia związane z operacją oraz wyjaśnia, co mogą zrobić, aby wesprzeć osobę dotkniętą chorobą;

4. Zmiana terapii. Pomoc psychoonkologa jest niezbędna również podczas nagłej decyzji o zmianie skutecznie do tej pory działającej terapii.

Badanie ankietowe, które przeprowadzono w 2011 roku, objęło 314 pacjentów z całej Polski. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH