ONKOLOGIA

Sytuacja pacjentek chorych na zaawansowanego raka piersi jest inna niż kobiet cierpiących na nowotwór we wczesnym etapie; kwestia wymaga zmian systemowych - wynika z raportu zaprezentowanego w poniedziałek (20 listopada) . Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że buduje system kompleksowej opieki w tym zakresie.
Raport, przygotowany w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" prowadzonej przez Fundację Żyjmy Zdrowo, pokazuje specyfikę zaawansowanego raka piersi i sytuacji pacjentek, które się z nim zmagają.
Rekomendacje raportu to m.in. podniesienie do minimum czterech lat mediany przeżycia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi do roku 2025; poprawienie dostępności do wszechstronnej opieki obejmującej opiekę paliatywną, leczenie wspomagające oraz wsparcie dla rodzin.
Wśród rekomendacji znalazła się także postulaty poprawy dostępności do wiarygodnych danych epidemiologicznych oraz wyników leczenia zaawansowanego raka piersi; poprawienia jakości życia pacjentów w trakcie diagnostyki i leczenia; szkolenie świadczeniodawców z zakresu komunikacji z pacjentem i zwiększenie świadomości społecznej na temat zaawansowanego raka piersi.
Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala mówiła podczas konferencji w Warszawie, że resort pracuje nad stworzeniem sieci ośrodków "Breast Cancer Unit". - Obejmą one leczenie - chemioterapię, radioterapię; rozpoznanie, diagnostykę, a także rehabilitację i pomoc psychologiczną. To kompleksowe podejście - powiedziała.
Poinformowała, że osobiście przejmie nadzorowanie nad tworzeniem tych ośrodków. Jak oceniła, prace są zaawansowane. - Strategia ministerstwa jest taka, by iść w kierunku tzw. ośrodków koordynowanych - zaznaczyła.
Głowala wskazała także na zmianę planu taryfikacji, czyli wyceny świadczeń onkologicznych. -Rozpoczynamy to, co nałożyła na nas nowelizacja pakietu onkologicznego, czyli stworzenie procedur związanych z leczeniem i diagnostyką, a także opracowanie wskaźników, mierników, dzięki którym będziemy analizować dane. Będziemy widzieć, które jednostki mają poziom bardzo wysoki - powiedziała. - Myślę, że dużo się dzieje i sporo się zmieni - oceniła.
Wiceminister podkreślała, że konieczne jest promowanie właściwych zachowań dot. m.in. samobadania piersi, wykonywania badań cytologicznych. - Wiele kobiet nie uświadamia sobie, że może zachorować - oceniła.
W raporcie oceniono, że ludzie mają świadomość, że wczesny rak pierwsi nie jest wyrokiem i medycyna jest w stanie skutecznie sobie z nim radzić. Inaczej jest, zdaniem autorów raportu, z zaawansowanym (przerzutowym, rozsianym) rakiem piersi, któremu poświęca się mało uwagi.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 11:59 Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 10:23 Pełnomocnik rządu: protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali
- 10:17 Naukowcy: o zdrowiu przyszłych dzieci decyzuje styl życia ich rodziców
- 10:03 RPD: apeluje dostępność do nieodpłatnych świadczeń dla wszystkich dzieci
- 09:50 Badania: odkryto lepszy sposób przechowywania wątroby do przeszczepu
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych