Raport: system opieki nad chorymi z rakiem piersi wymaga dużych zmian Badanie mammograficzne; FOT. SCO

Sytuacja pacjentek chorych na zaawansowanego raka piersi jest inna niż kobiet cierpiących na nowotwór we wczesnym etapie; kwestia wymaga zmian systemowych - wynika z raportu zaprezentowanego w poniedziałek (20 listopada) . Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że buduje system kompleksowej opieki w tym zakresie.

Raport, przygotowany w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" prowadzonej przez Fundację Żyjmy Zdrowo, pokazuje specyfikę zaawansowanego raka piersi i sytuacji pacjentek, które się z nim zmagają.

Rekomendacje raportu to m.in. podniesienie do minimum czterech lat mediany przeżycia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi do roku 2025; poprawienie dostępności do wszechstronnej opieki obejmującej opiekę paliatywną, leczenie wspomagające oraz wsparcie dla rodzin.

Wśród rekomendacji znalazła się także postulaty poprawy dostępności do wiarygodnych danych epidemiologicznych oraz wyników leczenia zaawansowanego raka piersi; poprawienia jakości życia pacjentów w trakcie diagnostyki i leczenia; szkolenie świadczeniodawców z zakresu komunikacji z pacjentem i zwiększenie świadomości społecznej na temat zaawansowanego raka piersi.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala mówiła podczas konferencji w Warszawie, że resort pracuje nad stworzeniem sieci ośrodków "Breast Cancer Unit". - Obejmą one leczenie - chemioterapię, radioterapię; rozpoznanie, diagnostykę, a także rehabilitację i pomoc psychologiczną. To kompleksowe podejście - powiedziała.

Poinformowała, że osobiście przejmie nadzorowanie nad tworzeniem tych ośrodków. Jak oceniła, prace są zaawansowane. - Strategia ministerstwa jest taka, by iść w kierunku tzw. ośrodków koordynowanych - zaznaczyła.

Głowala wskazała także na zmianę planu taryfikacji, czyli wyceny świadczeń onkologicznych. -Rozpoczynamy to, co nałożyła na nas nowelizacja pakietu onkologicznego, czyli stworzenie procedur związanych z leczeniem i diagnostyką, a także opracowanie wskaźników, mierników, dzięki którym będziemy analizować dane. Będziemy widzieć, które jednostki mają poziom bardzo wysoki - powiedziała. - Myślę, że dużo się dzieje i sporo się zmieni - oceniła.

Wiceminister podkreślała, że konieczne jest promowanie właściwych zachowań dot. m.in. samobadania piersi, wykonywania badań cytologicznych. - Wiele kobiet nie uświadamia sobie, że może zachorować - oceniła.

W raporcie oceniono, że ludzie mają świadomość, że wczesny rak pierwsi nie jest wyrokiem i medycyna jest w stanie skutecznie sobie z nim radzić. Inaczej jest, zdaniem autorów raportu, z zaawansowanym (przerzutowym, rozsianym) rakiem piersi, któremu poświęca się mało uwagi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH