Raport: pakiet onkologiczny - co sądzą o nim pacjenci? Raport jest zwieńczeniem projektu finansowanego z funduszy EOG Fot. Fotolia

W środę (27 kwietnia) został zaprezentowany raport "Społeczny monitoring wdrażania i realizacji pakietu onkologicznego". Jest on zwieńczeniem projektu trwającego od marca 2015 r. do kwietnia 2016 r., finansowanego z funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Celem projektu była obywatelska kontrola i monitoring sposobu urzeczywistnienia pakietu onkologicznego, wprowadzającego kompleksowe zmiany w systemie opieki onkologicznej w Polsce po 1 stycznia 2015 r.

Projekt został przeprowadzony przy udziale ponad 40 organizacji pacjenckich zrzeszonych w Obywatelskim Porozumieniu na rzecz Onkologii. Do współpracy zaproszeni zostali ponadto specjaliści: lekarze onkolodzy, lekarze rodzinni, pielęgniarki oraz inni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, prawa, farmakoekonomiki, socjologii 
i psychologii.

Autorzy raportu, 
dr ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, radca prawny Adam Twarowski, dr Filip Raciborski oraz​ Agnieszka Dłutek razem z przedstawicielami organizacji pacjeneckich poddali ocenie m.in. proces legislacyjny wdrażania pakietu onkologicznego, przeanalizowali dane statystyczne pochodzące z NFZ oraz MZ obrazujące funkcjonowanie pakietu, uwarunkowania systemowe, opracowania i raporty zespołów monitorujących powołanych przy Ministerstwie Zdrowia, a także zebrali i zbadali opinie kluczowych grup odbiorców pakietu: pacjentów onkologicznych, organizacji pacjenckich, lekarzy onkologów, lekarzy POZ oraz pielęgniarek.

W ich ocenie większość analiz przeprowadzonych podczas trwania projektu prowadzi do wniosku, że podstawowe założenia pakietu są realizowane. Skrócił się czas oczekiwania na świadczenia z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego, wprowadzono ponadto wiele instrumentów i działań usprawniających (przynajmniej w zamyśle) trudny proces, przez który przechodzą pacjenci onkologiczni, ich lekarze, pielęgniarki oraz inni specjaliści.

Wśród rekomendacji zmian w pakiecie, wskazanych w raporcie, znalazły się m.in.: uproszczenie, uelastycznienie i pełna informatyzacja karty DiLO oraz umożliwienie wystawiania kart DiLO lekarzom ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Kolejne rekomendacje dotyczą wprowadzenia do pakietu onkologicznego opieki paliatywnej i hospicyjnej, usprawnienia systemu informacyjnego dotyczącego pakietu onkologicznego i rozwinięcia funkcji systemu informatycznego umożliwiających obsługę pacjentów począwszy od wydania karty DiLO do zakończenia procesu leczenia, ale również dających możliwość dalszej obserwacji chorego.

Autorzy raportu rekomendują również umożliwienie korzystania z pakietu onkologicznego pacjentom z wieloma nowotworami, włączenie do pakietu onkologicznego nowych jednostek chorobowych i umożliwienie pacjentom zmiany ośrodka prowadzącego podczas procesu leczenia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH