Raport: medialny wizerunek raka jajnika wymaga zmian Nawet o raku jajnika można pisać prawdę w sposób nieodbierający chorym nadziei Fot. Archiwum

W Instytucie Studiów Interdyscyplinarnych Uczelni Łazarskiego opracowany został Raport z prac badawczych podjętych nad potocznym i medialnym wizerunkiem raka jajnika.

Badacze Maria Libura i dr Paweł Bechler przeanalizowali zasoby Korpusu Języka Polskiego oraz wszystkie teksty prasowe z lat 2014-2015, w których występowała wzmianka o raku jajnika. Okazuje się, że medialny obraz raka jajnika w Polsce wycisza lub pomija trudne elementy obrazu medycznego, związane z niekorzystnym rokowaniem.

Badania pokazują, że nowotwory źle rokujące i zaawansowane nadal budzą lęk społeczny. Nie tylko poruszane są niechętnie przez media, ale także otoczenie chorego uznaje je za temat tabu. Np. z  ankiety przeprowadzonej w 12 krajach na całym świecie wynika, iż 18-49% ogółu społeczeństwa uznaje, że osoby z rozsianym rakiem piersi nie powinny o tym rozmawiać z nikim poza swoim lekarzem. Co ciekawe, wśród badanych krajów europejskich w Polsce odnotowano najwyższy odsetek (33%) zwolenników ukrywania choroby.

Współczesne przełamywanie stereotypów nie objęło raka jajnika. Jest to nowotwór, dla którego nie ma w dyskursie społecznym odpowiedniego języka. Co więcej, jego medialny (czyli społeczny obraz) różni się bardzo od rzeczywistości medycznej.

Media kształtują obraz raka jajnika jako choroby przede wszystkim dziedzicznej, podczas gdy wedle obecnej wiedzy czynnikom genetycznym możemy przypisać tylko mniej więcej 10% zachorowań na ten nowotwór. O tym, że powszechne, skuteczne metody diagnostyczne obecnie nie istnieją, wzmiankuje tylko 7% artykułów badanych w Raporcie. Kobiety są natomiast zachęcane do częstych wizyt u ginekologa i częstych badań USG. Samemu badaniu USG oraz markerom nowotworowym - jeśli jest w ogóle o nich mowa - przypisywana jest nieistniejąca wysoka skuteczność.

Jedynie 14% badanych tekstów wspomina o leczeniu operacyjnym, które stanowi podstawowy sposób leczenia tego nowotworu. Tylko 9% z nich zawiera informacje o możliwościach leczenia stanów zaawansowanych. Tymczasem większość pacjentek jest diagnozowana właśnie na takim etapie rozwoju choroby. Oznacza to także, że ta większość nie odnajduje się w przedstawianym w mediach obrazie choroby, który radykalnie odbiega od ich doświadczeń.

W 2015 r. w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostało badanie nad długością życia chorych na raka jajnika, które odbiło się szerokim echem w prasie popularnej. Wnioski płynące z tego badania pozwalają popularyzatorom nauki na wierność danym i jednoczesne dawanie chorym nadziei.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH