Raport: mamy relatywnie niską zachorowalność na nowotwory, ale wysoką umieralność Fot. Archiwum

Polska jest na tle Unii Europejskiej krajem o relatywnie niskiej zapadalności, ale wysokiej umieralności na nowotwory złośliwe - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia. Potrzebujemy długofalowej strategii walki z rakiem - uważają eksperci.

Raport "Walka z nowotworami i opieka onkologiczna w Polsce wobec wyzwań demograficznych i epidemiologicznych - propozycje rozwiązań" zaprezentowano w środę (8 kwietnia) podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii.

Uczestnicząca w posiedzeniu wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera wyraziła nadzieję, że przygotowywany przez nią projekt ustawy o zdrowiu publicznym stanie się "furtką", która umożliwi szereg działań na rzecz walki z rakiem, m.in. dzięki Narodowemu Programowi Zdrowia, w którym - jak podkreśliła - z całą pewnością będą umocowane zagadnienia związane z onkologią.

Jak poinformował jeden z autorów raportu Paweł Kalbarczyk, Polska na tle UE jest krajem o wciąż relatywnie niskiej zapadalności, ale wysokiej umieralności na nowotwory złośliwe, zwłaszcza wśród osób poniżej 65 roku życia.

Kalbarczyk podkreślił, że według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2011 r. w naszym kraju na choroby nowotworowe zachorowało 144 336 osób. Najczęstszym nowotworem, na który zapadają Polacy, jest tytoniozależny rak płuca (ok. 20 proc.), a na kolejnych miejscach są: rak piersi, rak jelita grubego i rak gruczołu krokowego. Od wielu lat na pierwszym miejscu zachorowań u mężczyzn znajduje się rak płuca, a u kobiet rak piersi. Nowotworem, który powoduje największą liczbę zgonów, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, jest rak płuca.

W raporcie znalazły się dane wskazujące na zdecydowanie gorsze wyniki Polski w porównaniu do krajów UE, jeśli chodzi o skuteczność leczenia. Różnice te, w zależności od lokalizacji nowotworu,  sięgają średnio od kilku do ok. 20 proc., jeśli chodzi o 5-letnie okresy przeżycia. Oznacza to, że zachorowanie na nowotwór złośliwy w Polsce w wielu przypadkach oznacza nawet o kilkadziesiąt procent mniejszą szansę na skuteczne leczenie niż średnio w krajach UE.

Istotne różnice obserwowane są nie tylko w porównaniach międzynarodowych, ale także w porównaniach międzywojewódzkich. Świadczy to o istotnych problemach zarówno w zakresie jakości wykrywania nowotworów, jak i leczenia pacjentów w poszczególnych województwach.

Raport pokazuje, że szanse na zwycięstwo w walce z tymi chorobami w Polsce, w dużo większym stopniu niż w innych krajach, zależą od miejsca zamieszkania. Zdaniem Kalbarczyka świadczy to o tym, że już teraz w Polsce można leczyć nowotwory i dobrze, i źle.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH