Raport: jedynie w co piątym ośrodku radioterapii nie ma kolejek

Jedynie w co piątym ośrodku radioterapii chorzy na raka, w latach 2011-2013, nie musieli czekać na zabieg. W pozostałych placówkach czas oczekiwania sięgał od kilkunastu do kilkudziesięciu dni - wynika z raportu ekspertów Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Według głównego autora raportu dr Jerzego Gryglewicza, w latach 2011-2013 znacząco wzrosły wydatki NFZ na zabiegi radioterapii, nadal jednak wielu pacjentów przez kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy musi oczekiwać na zabiegi radioterapii, która jest jedną z głównym metod leczenia nowotworów, oprócz chirurgii i chemioterapii.

W raporcie "Finansowanie świadczeń z zakresu radioterapii w latach 2011-2013" przeanalizowano 33 placówki, w których stosowana jest radioterapia. Jedynie w 7 ośrodkach, czyli 21 proc. z nich, chorzy na raka nie musieli oczekiwać na zabieg. W pozostałych 26 placówkach (79 proc.) czas oczekiwania sięgał od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. W dziewięciu z nich pacjenci czekali krócej niż 25 dni, w dziesięciu - co najmniej 25 dni, a w pięciu ośrodkach zanotowało średni czas oczekiwania na radioterapię dłuższy niż 50 dni.

Maksymalny czas oczekiwania na radioterapię wyniósł 95 dni, zdarzyło się to na oddziale radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi. "Następnym ośrodkiem, z 88 dniami oczekiwania na radioterapię, był oddział radioterapii I w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, a trzecim w rankingu IV oddział radioterapii onkologicznej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie z 76 dniami" - czytamy w raporcie ekspertów z Uczelni Łazarskiego.

W ramach umów zawartych z NFZ w latach 2011-2013 co roku realizowanych było ponad 600 tys. procedur z zakresu radioterapii. Ich liczba wzrasta z roku na rok. W 2012 r. wykonano w ramach kontraktów ponad 640 tys. tych zabiegów, czyli o 5 proc. więcej w porównaniu do 2011 r. (610 134). W 2012 r. wszystkie zabiegi radioterapii wykonano u 69 625 pacjentów.

Według raportu w 2013 r. największa dostępność pacjentów do świadczeń w ramach radioterapii (określona na podstawie środków przeznaczonych przez oddział wojewódzki NFZ na jednego ubezpieczonego w danym województwie, tzw. wartość per capita) występowała w województwach: zachodniopomorskim (30,35 zł na mieszkańca), świętokrzyskim (30,33 zł) oraz śląskim (28,59 zł); najmniejsza była w województwach: opolskim (10,23 zł), lubuskim (11,09 zł) oraz podkarpackim (11,19 zł).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH