Raport: jak zwiększyć dostępność nowoczesnych terapii onkologicznych Polska onkologia wymaga zmian. Fot. mat. prasowe

Polska onkologia wymaga natychmiastowych zmian - przekonywali w środę (7 października) eksperci podczas spotkania w siedzibie Pracodawców RP, na którym zaprezentowano raport EY "Innowacyjne Terapie Onkologiczne - propozycje poprawy polskiego systemu opieki onkologicznej".

W raporcie wybranych zostało kilka przykładów rozwiązań stosowanych w innych państwach. Wyodrębnione zostały także dwa scenariusze pozwalające na poprawę dostępności innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce.

Prezentując raport Jakub Szulc były wiceminister zdrowia, ekspert sektora ochrony zdrowia w EY, zwrócił uwagę, że w Polsce na ochronę zdrowia wydaje się znacznie mniej, niż wynosi średnia w OECD (blisko 7 proc. PKB). W naszym przypadku to zaledwie 4,5 proc. PKB.

- Są jednak kraje, które pozostają na poziomie rozwoju gospodarczego zbliżonym do Polski lub niższym, ale jednak pięcioletnia przeżywalność chorych na nowotwory jest tam większa niż u nas. To wyraźny sygnał, że należy coś z tym zrobić - wskazał.

Jakub Szulc wymienił czynniki wpływające na skuteczność leczenia onkologicznego w danym kraju: w 30 proc. decyduje tu organizacja leczenia, w 25 proc. zarządzanie strategiczne i w 45 proc. dostępność zasobów, w tym innowacyjnych terapii. - Co ciekawe, im PKB danego kraju jest niższe, tym większy okazuje się wpływ czynnika dostępności zasobów na skuteczność leczenia - dodał.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o organizację leczenia, mamy od 1 stycznia pakiet onkologiczny, który, mimo licznych zastrzeżeń, skrócił jednak czas do rozpoczęcia leczenia, co pozostaje niekwestionowaną wartością.

W przypadku zarządzania strategicznego pojawia się jednak problem, bo Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych obejmuje tylko pewne zakresy, m. in. doposażenie w sprzęt oraz kształcenie lekarzy. Z kolei Strategia Walki z Rakiem jest dokumentem opracowanym przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi i nie ma charakteru powszechnie obowiązującego.

Są gotowe rozwiązania
W Polsce, spośród 30 najbardziej powszechnych leków innowacyjnych stosowanych w onkologii na obszarze 13 porównywanych krajów UE dostępne w systemie refundacyjnym bez żadnych ograniczeń są tylko dwa (16 jest refundowanych z ograniczeniami).

- Jesteśmy też na przedostatnim miejscu pod względem czasu, jaki upływa od dopuszczenia leku do obrotu do momentu, kiedy jest dostępny dla pacjentów w danym kraju. Trzeba zatem zastanowić się czy i w jaki sposób możemy zwiększyć dostępność - mówił Jakub Szulc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH