Raport PTU: coraz trudniej o dostępność leczenia onkologicznego w urologii

Poprawa dostępu do lekarzy urologów, podobnie jak do lekarzy onkologów, poprzez zniesienie limitów w tym zakresie - to m.in. jeden z postulatów Polskiego Towarzystwa Urologicznego zawarty w opublikowanym we wtorek (7 października) raporcie.

Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Zbigniew Wolski podkreślał na konferencji prasowej, że urologia odgrywa niezwykle istotną rolę w leczeniu chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

Z danych PTU wynika, że każdego dnia z powodu nowotworów urologicznych - raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i nerki - umiera w Polsce 27 osób. Co czwarty wykrywany u mężczyzn w Polsce nowotwór złośliwy dotyczy układu moczowo-płciowego.

- Nowotwory urologiczne często rozpoznaje się bardzo późno, w zaawansowanych stadiach rozwoju, a umieralność wśród chorych jest ciągle bardzo wysoka. Stanowią olbrzymie wyzwanie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej - podkreślił prof. Wolski.

Jak przekonywał, w Polsce mamy doskonale wykształconych specjalistów z zakresu urologii, m.in. dzięki unikatowemu programowi szkolenia urologów według europejskich standardów przy współpracy PTU z European Board of Urology (EBU, czyli sekcją urologów w Unii Europejskich Lekarzy Specjalistów - Union Europenne des Medecins Specialiste - UEMS). W ocenie PTU, wystarczająca jest także liczba urologów - na 100 tys. mieszkańców przypada statystycznie 2,5 urologa.

Według PTU, obecnie problemem jest ograniczony dostęp do lekarzy tych specjalności oraz diagnostyki urologicznej, co wynika z limitowania tych procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Mimo kluczowej roli urologów w terapii nowotworów, ze względu na zmiany systemowe możliwości szybkiej diagnozy i leczenia pacjentów uroonkologicznych stają się coraz bardziej ograniczone - ocenia PTU.

- Niska wycena procedur diagnostycznych, braki sprzętowe i niewystarczające pokrycie finansowania porad i operacji mogą skutkować zmniejszeniem szans chorych na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie - podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie urologii prof. Marek Sosnowski.

Jak mówił, można przewidywać, że znacznie zmniejszy się liczba wykonywanych badań diagnostycznych w nowotworach układu moczowo-płciowego w szpitalach z powodu kar nakładanych przez NFZ za zakwestionowane przez fundusz świadczenia i zadłużania się tych oddziałów. - Zwiększą się natomiast kolejki w poradniach urologicznych na te badania, a to wpłynie na opóźnione rozpoznania nowotworów złośliwych stercza i pęcherza -przekonywał prof. Marek Sosnowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH