Raport Koalicji Pacjentów Onkologicznych nt. innowacji w onkologii Szymon Chrostowski: - Pacjenci zabiegają o dostęp do innowacji w onkologii. Fot. Archiwum

Dostęp do innowacyjnego leczenia nowotworów i opieki nad pacjentem powinien być wspólną troską decydentów, środowisk badawczych, akademickich oraz organizacji pacjentów - podkreślali eksperci Europejskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (ECPC) i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

W czasie konferencji, która odbyła się 21 listopada pod hasłem "Profilaktyka - Innowacje - Życie", przedstawiono raport ECPC "Wartość innowacji w onkologii" ("The Value of Innovation in Oncology"), który zaprezentowano po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim w Brukseli, 25 kwietnia 2017 r.

W opracowaniu zostały zaproponowane rozwiązania umożliwiające zwiększenie dostępu do skutecznej opieki onkologicznej poprzez wspólną pracę państw członkowskich na poziomie krajowym i europejskim. Chodzi o reformy opieki zdrowotnej, które poprawiłyby dostęp do innowacyjnych ścieżek opieki onkologicznej, technologii i metod leczenia; konieczności zwiększenia nacisku na wprowadzanie ukierunkowanej na pacjenta i spersonalizowanej terapii onkologicznej, w oparciu o globalne dowody naukowe, badania kliniczne i najlepsze praktyki; poprawę dostępu do innowacyjnego leczenia.

- Apelujemy, aby wszystkie państwa członkowskie wdrożyły zalecenia CanCon do krajowych planów walki z rakiem i uznały zwalczanie raka jako priorytet programu zdrowia publicznego na poziomie krajowym i europejskim - powiedział prof. Francesco De Lorenzo, prezes ECPC, przedstawiając główne tezy raportu.

- Zrównoważony rozwój i dostęp do innowacji w onkologii jest wspólną wartością, o którą zabiegają polscy pacjenci - skomentował Szymon Chrostowski, przedstawiciel ECPC w Polsce, członek Krajowej Rady ds. Onkologii, przedstawiając rekomendacje ECPC.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że tylko poprawa dostępności do innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opieki zdrowotnej nad pacjentem onkologicznym połączona z działaniami edukacyjnymi da efekt w postaci wczesnego wykrywania raka, umożliwi wcześniejsze rozpoczęcie leczenia i przełoży się na dłuższe przeżycie oraz lepszą jakość życia w chorobie nowotworowej.

Na spotkaniu podjęto temat roli profilaktyki pierwotnej i wtórnej oraz innowacyjnych metod terapii, skoncentrowanych na kluczowych aspektach poprawy opieki nad pacjentem onkologicznym w kraju. Omówiono również możliwość implementacji rozwiązań przedstawionych przez ECPC w raporcie pt.: "Wartość innowacji w onkologii".

Czytaj: www.centrumprasowe.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH