Rak płuca: przybywa skutecznych terapii, gorzej z ich dostępnością FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Choruje na niego co piąty pacjent onkologiczny i co dziesiąta pacjentka. W 2014 r. rak płuca był przyczyną większej liczby zgonów niż - łącznie - rak piersi, jelita grubego i prostaty.

- Rak płuca jest rozpoznawany w Polsce u ok. 22 tysięcy osób rocznie. Zachorowalność u mężczyzn zmniejsza się w ostatnich latach, ale niekorzystnym zjawiskiem jest znaczne zwiększenie zachorowalności u kobiet - ponad 7,6 tys. zachorowań w 2015 r. wobec ok. 4,8 tys. w roku 2005 - pisze prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, w komentarzu do raportu „Obraz raka płuca w Polsce” (HealthQuest, Warszawa, marzec 2017 r.).

Więcej zgonów niż nowych zachorowań
Rak płuca wciąż pozostaje najczęstszą przyczyną zgonu z powodu nowotworu złośliwego w Polsce (odpowiada za ok. 60% zgonów będących wynikiem chorób nowotworowych).

- Liczba zgonów jest nawet wyższa niż liczba nowych zachorowań. Przeżycia 5 lat po diagnozie wynoszą niewiele ponad 13 proc. chorych: to dramat w porównaniu z innymi często występującymi nowotworami - przypomina w jednym z wywiadów prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry Katedry i Kliniki Onkologii UM w Poznaniu.

W 2014 r. zanotowano w naszym kraju 22 003 nowe przypadki zachorowania na raka płuca oraz 23 176 zgonów z powodu tego nowotworu. Kolejnym, bardzo niekorzystnym zjawiskiem jest rozpoznawanie raka płuca - u większości pacjentów (60%) - w stadium zaawansowanym (IIIB lub IV). Odsetek 2-letnich przeżyć na tym etapie rozwoju choroby sięga zaledwie kilka procent.

W żależności od typu histologicznego (rodzaju komórek nowotworowych) wyróżnia się niedrobnokomórkowego (NDRP - ok. 85% przypadków) i drobnokomórkowego raka płuca (DRP - ok. 15%). Z kolei NDRP dzieli się na płaskonabłonkowy (30% zachorowań), niepłaskonabłonkowy (60%) i nieokreślony rak płuca (10%).

Uzasadnione nadzieje wśród chorych budzi przełomowy wręcz postęp w leczeniu raka płuca. Pojawiły się nowe terapie będące szansą na przedłużenie życia pacjentów, którzy do tej pory nie mieli żadnych możliwości leczenia. Do tych farmakoterapii, między innymi, należy grupa leków immunokompetentnych (immunologicznych), między innymi: inhibitory PD-1 (niwolumab i pembrolizumab); inhibitory PD-L1 (atezolizumab, awelumab, durwalumab); przeciwciała monoklonalne (rakotumomab).

Szansa po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia
W 2015 r. w Unii Europejskiej, a tym samym w Polsce, zarejestrowany został niwolumab - w leczeniu miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego płaskonabłonkowego i niepłaskonabłonkowego NDRP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH