Rak płuca: problemy z diagnostyką molekularną blokują dostęp do nowoczesnych terapii Diagnostyka nieprawidłowości genetycznych kwalifikuje do leczenia terapiami ukierunkowanymi molekularnie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Współczesna medycyna oferuje pacjentom z rakiem płuca nowoczesne terapie celowane, które mogą przedłużyć życie chorych i poprawić jego jakość, wymagają jednak diagnostyki molekularnej. A z tym mamy w Polsce problem.

Dane World Cancer Research Fund International wskazują, że Polska zajmuje 9. miejsce wśród 20 krajów o najwyższej zachorowalności na raka płuca. Według opublikowanego w 2016 r. raportu "Obraz raka płuca w Polsce" opracowanego przez HealthQuest, Polska jest na 3. miejscu w Unii Europejskiej (za Węgrami i Danią) jeśli chodzi o zachorowalność na raka płuca w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Pod względem umieralności na ten nowotwór zajmujemy drugie miejsce po Węgrach.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2013 r. w Polsce raportowano 21 524 nowych przypadków zachorowań na raka płuca oraz 22 628 zgonów z powodu raka płuca - najwięcej spośród wszystkich nowotworów złośliwych.

Wśród nowotworów płuca występuje najczęściej jego odmiana niedrobnokomórkowa (NDRP). To aż 85% przypadków. Podstawą leczenia raka płuca jest chirurgia, a dla pacjentów niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego - radioterapia/chemioradioterapia. Przyjmuje się, że u takich chorych najlepsze efekty daje terapia skojarzona z wykorzystaniem chirurgii, radioterapii i chemioterapii. Nie dla wszystkich jednak oznacza to koniec leczenia.

Współczesna medycyna oferuje pacjentom z zaawansowanym NDRP terapie celowane, wśród których najnowsze to immunoterapia i leki antyangiogenne. Nowoczesne leczenie może przedłużyć życie chorych i poprawić jego jakość, wymaga jednak diagnostyki molekularnej. A z tym mamy w Polsce problem.

- 30 grudnia 2016 r. weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ ws. finansowania diagnostyki genetycznej u chorych na niedziedziczne nowotwory, tj. diagnostyki nieprawidłowości genetycznych kwalifikujących do leczenia terapiami ukierunkowanymi molekularnie. W raku płuca chodzi o mutację w genie EGFR oraz rearanżację genu ALK - mówi nam prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki, Katedra i Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Po wykryciu tych nieprawidłowości i spełnieniu kryteriów określonych w programach lekowych pacjent może być leczony odpowiednimi lekami, uzyskując dużą korzyść z terapii, przede wszystkim ustąpienie objawów, wydłużenie czasu życia i czasu wolnego od progresji choroby. Problem polega na tym, że diagnostyka genetyczna, mimo iż finansowana ze środków publicznych, nie jest dostępna dla wszystkich chorych - wyjaśnia ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH