Rak płuca: po pierwsze trzeba wcześnie rozpoznać chorobę

Na stu chorych z rakiem płuca w naszym kraju aż 50 umiera bez rozpoznania tej choroby - mówił dolnośląski konsultant w dziedzinie torakochirurgii prof. Jerzy Kołodziej, podczas konferencji w Centrum Terapeutyczno-Diagnostycznym Medicus w Lubinie (15 marca 2013 r.).

Konferencja poświęcona była profilaktyce nowotworów płuc i jelita grubego. Specjaliści wskazywali na zdrowotne i finansowe korzyści wynikające z nowoczesnych działań profilaktycznych, prowadzących do wykrycia raka wśród osób z grupy ryzyka w Polsce.

Dolnośląski konsultant w dziedzinie torakochirurgii, prof. Jerzy Kołodziej przedstawił zatrważające statystyki zachorowalności i umieralności na raka płuc w Polsce - kraju regionu, w którym na nowotwór płuc zapada najwięcej mężczyzn na całym świecie.

- Palacze z grupy ryzyka to 3 miliony obywateli - wskazywał prof. Kołodziej. Tymczasem, liczba osób objętych profilaktyką, podobnie jak w przypadku badań dla wczesnego wykrycia raka jelita grubego - jest niewielka.

Zaprezentowane przez profesora wskaźniki muszą budzić niepokój: na stu chorych z rakiem płuca, 50 osób umiera bez rozpoznania. Spośród 50 pozostałych, z uwagi na późne wykrycie nowotworu, kwalifikuje się do operacji zaledwie 25 chorych, z których szesnastu zostanie zoperowanych radykalnie. Tylko pięciu z nich przeżyje następne 5 lat.

- Prawdopodobieństwo, że guz będzie złośliwy wzrasta stosownie do jego rozmiarów. Dlatego tak istotna jest wczesna wykrywalność. Cele na najbliższe lata to zatem między innymi identyfikacja populacji zagrożonej nowotworem płuca i poddanie jej niskodawkowej tomografii komputerowa płuca - zaznaczył prof. Kołodziej.

Podczas spotkania zostały przedstawione również wyniki Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego, prowadzone w latach 2006-2012 przez dr Jacka Worobca, specjalistę gastroenterologa z CDT Medicus. W tym czasie kolonoskopii poddano 4085 osób, z czego u 963 wykryto polipy, a wśród 36 nowotwór jelita grubego.

Mimo że zachorowalność wśród osób do 65. roku życia powoli spada, prognozy są wciąż niekorzystne, a liczby przerażające. - Zapowiada się dwukrotny wzrost zachorowalności na raka jelita grubego w Polsce: do 15 tysięcy mężczyzn i 9 tysięcy kobiet w 2025 roku - alarmował podczas konferencji dr Worobiec.

Szansę na spadek zachorowalności i umieralności na raka płuc stanowią samodzielne inicjatywy podejmowane przez referencyjne centra medyczne, o których opowiedział dr Artur Kwaśniewski, odpowiedzialny za realizację programu wykrywalności raka płuc w CDT Medicus.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH