Rak piersi: mastektomia dotyka każdego aspektu życia pacjentki Problemów pacjentki, która dowiaduje się o raku piersi, nie da się zrozumieć wyrywając ją z kontekstu społecznego, kultury, obyczaju i oczekiwań formułowanych w odniesieniu do kobiet. Fot. Archiwum

Po leczeniu raka piersi ważna jest szeroko rozumiana rehabilitacja: zarówno fizjoterapia, jak i wsparcie psychospołeczne - mówi dr Hanna Tchórzewska-Korba, kierownik Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Co dzieje się z kobietą, która była leczona z powodu nowotworu piersi? Deformacja ciała wynikająca albo ze zmniejszenia obszaru piersi, albo z jej amputacji, wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości oraz zaburzenie tożsamości płciowej i koherencji społecznej, tj. spójności w postrzeganiu swojej roli jako kobiety, żony, pracownika itd. - wskazywała 23 marca dr Tchórzewska-Korba podczas konferencji "Wszystko o raku piersi''.

Dodała, że jeśli chodzi o zakres samej fizjoterapii, to jej celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz profilaktyka wtórnego obrzęku limfatycznego lub jego leczenie zachowawcze. Specjalistka przypomniała, że jednym z elementów rehabilitacji jest operacja odtworzenia piersi.

- Po fizjoterapii pacjentka przechodzi do nowego etapu - poprawiania jakości swojego życia. Chodzi o zachowanie sprawności, co można osiągnąć nie tylko poprzez rehabilitację (ma ona miejsce wtedy, gdy są wskazania medyczne), ale głównie poprzez codzienną aktywność fizyczną: permanentny, efektywny wysiłek. Nie wystarczy raz w roku wyjechać na narty i raz w roku na żagle - ruch powinien nam towarzyszyć każdego dnia - zauważyła szefowa Zakładu Rehabilitacji CO-I.

Wskazała, że choć aktywność fizyczna jest dla zachowania sprawności kluczowa, bardzo istotne jest dostosowanie jej rodzaju do możliwości konkretnej osoby tak, aby nie okazała się ona ani niewystarczająca, ani zbyt obciążająca. Chodzi także o to, aby nie zwiększyć ryzyka wystąpienia obrzęków limfatycznych, które mogą pojawić się nawet kilkanaście lat po przebytym zabiegu operacyjnym.

- Za najlepsze rodzaje aktywności dla pacjentek po leczeniu raka piersi uważamy pływanie oraz nordic walking, a ponadto wszelkiego rodzaju marsze i marszobiegi oraz jazdę na rowerze. Biegania nie polecam, choćby ze względu na możliwość wystąpienia problemów z bólem pleców - mówiła dr Tchórzewska-Korba.

Dieta w (i po) chorobie
Do aktywności fizycznej nawiązał także dr Daniel Śliż z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nadwaga i otyłość są ważnym czynnikiem ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową. Tymczasem problem otyłości dotyczy aż 22 proc. Polaków, co oznacza, że zmaga się z nim 6,5 mln osób. Mają one, z definicji, złe nawyki żywieniowe, powinny ponadto bardziej zwracać uwagę na bilans kaloryczny. Codzienna porcja ruchu jest niezbędna, choć mam na myśli raczej wybór spaceru, niż jazdy autobusem lub wejścia po schodach, zamiast jazdy windą, niż porywanie się na biegi maratońskie - wyjaśnił specjalista.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH