Dodał jednocześnie, że w ostrej fazie choroby redukcja masy ciała nie jest jednak zalecana.

- Z badań wynika, że w społeczeństwach krajów mniej rozwiniętych zachorowań na raka piersi jest mniej niż w np. w Polsce, dlatego wydaje się, że jeśli chodzi m.in. o sposób żywienia warto wrócić do prostszego stylu życia. Pacjentkom onkologicznym zaleca się diety roślinne: kalorie uzupełniać powinny co najmniej pięcioma porcjami warzyw i owoców dziennie. Na kolejnych miejscach w diecie powinny być węglowodany zbożowe, a następnie nabiał, który jest dobrym źródłem białka i wapnia. Należy jednak pamiętać, że chodzi o nabiał odtłuszczony, bo ten z dużą zawartością tłuszczu nie jest polecany - zaznaczył dr Śliż.

Specjalista przypomniał ponadto kwestię czerwonego mięsa, które (przetworzone) ma udowodnione działanie kancerogenne.

- Z badań wynika, że u kobiet, które w dzieciństwie spożywały duże jego ilości, ryzko wystąpienia raka piersi rośnie w okresie przedmenopauzalnym aż o 43 proc. Z kolei częste spożywanie tłuszczów nasyconych podwyższa to zagrożenie o 13 proc. - wskazał dr Śliż.

Choroba mówi „sprawdzam”
Dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii CO-I w Warszawie zwróciła uwagę, że problemów pacjentki, która dowiaduje się o raku piersi, nie da się zrozumieć wyrywając ją z kontekstu społecznego, kultury, obyczaju i oczekiwań formułowanych w odniesieniu do kobiet.

- To, jak kobieta ma wyglądać, wydaje się obecnie ważniejsze niż cokolwiek innego. Nic zatem dziwnego, że u chorej leczonej z powodu nowotworu piersi naruszona zostaje każda w zasadzie sfera życia: małżeństwo, życie seksualne, praca. W trakcie leczenia i po nim dominującymi uczuciami są gniew, lęk, przygnębienie, depresja i ból - zaznacza dr Kosowicz.

- Zaburzony obraz samej siebie nie pozostaje bez wpływu na relacje z innymi ludźmi, także z najbliższymi, i wpływa dewastująco na życie intymne. Jedna na pięć kobiet będących kilka miesięcy po mastektomii traci całkowicie zainteresowanie seksem. Problematyczne stają się także relacje w małżeństwie: mąż, który był dotychczas życiowym partnerem, staje się nagle opiekunem. To może prowadzić do wzajemnej utraty zainteresowania sobą obojga małżonków - wyjaśnia psychoonkolog.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH