ONKOLOGIA

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek - rocznie zapada na niego ok. 17 tys. kobiet, a 5 tys. umiera. Ok. 20 proc. chorych cierpi na bardziej agresywną i szybciej dającą przerzuty odmianę raka, której przyczyną jest tzw. nadmierna ekspresja receptora HER2.
- Obecnie, dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, pacjentki wiedzą, jaki jest dostęp do terapii na świecie. Nic zatem dziwnego, że chore z HER-pozytywnym rakiem piersi pytają o możliwość leczenia pertuzumabem - mówi agencji informacyjnej Newseria dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Terapia pertuzumabem wydłuża życie chorych o blisko 16 miesięcy w porównaniu do standardowego leczenia. Takie wyniki badań i obserwacji 800 pacjentek z 25 krajów przedstawiono podczas ubiegłorocznego kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Klinicznej (ESMO 2014).
- Przy leczeniu pertuzumabem w połączeniu z herceptyną i z cytostatykiem, którym jest w tym wypadku docetaksel, chore osiągnęły średnią przeżycia ponad 5 lat - wskazuje dr Gruszfeld.
- Poza tym warto podkreślić, że toksyczność terapii pertuzumabem jest stosunkowo niewielka. Większość chorych może normalnie pracować - zaznacza specjalistka.
Pertuzumab jest obecnie refundowany w 20 krajach Unii Europejskiej, w tym w Czechach i na Słowacji, a więc krajach o podobnym statusie społeczno-ekonomicznym co Polska. W Polsce jednak lek ten nadal jest niedostępny dla pacjentek.
- Wcześniej wydaliśmy rekomendację na pertuzumab. To rzeczywiście bardzo innowacyjny lek, który w nawrotowych rakach piersi jest, według najnowszego piśmiennictwa, bardzo skuteczny - wyjaśnia Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Rekomendację wydaliśmy jednak warunkowo, a tym warunkiem było obniżenie ceny leku przez producenta bądź zastosowania takiego podziału ryzyka, który by zbliżał się do efektywności kosztowej - dodaje.
Decyzję o finansowaniu leku podejmuje minister zdrowia. Zdaniem wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego ustawa refundacyjna już przyspieszyła włączanie nowych leków do refundacji, natomiast każda taka decyzja wymaga analizy, czy dany lek jest rzeczywiście skuteczny.
Eksperci podkreślają jednak, że na innowacyjne leki wciąż przeznaczamy w Polsce zbyt mało środków. Tym bardziej, że dzięki ustawie refundacyjnej w latach 2012-2014 udało się zaoszczędzić blisko 4 mld z

CZYTAJ TAKŻE
- PT22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- PT21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- PT21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- PT20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- PT20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- PT19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- PT18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- PT18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych