Rak piersi i szyjki macicy: na badania przesiewowe zgłasza się jeszcze mniej kobiet Zmniejszyła się zgłaszalność na badania mammograficzne i cytologię Fot. ŚCO (zdjęcie ilustracyjne)

W 2015 r., po dziesięciu latach wysyłki, resort zdrowia ocenił, że nie ma podstawy prawnej do korzystania z NFZ-owskiego Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP). I wstrzymał rozsyłanie zaproszeń na przesiewowe badania mammograficzne i cytologiczne pocztą. Lekarze ostrzegają, że wkrótce nastąpi wzrost umieralności na nowotwory piersi i szyjki macicy.

Resort zdrowia zapewnia, że w ramach zachęcania do przesiewowych badań profilaktyki nowotworowej prowadzi działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne, m.in. za pośrednictwem ogólnopolskich stacji radiowych i telewizyjnych, pytanie jednak, czy zastąpią one zawiadomienia rozsyłane pocztą - informuje - Rzeczpospolita.

Statystyki pokazują, że gdy w 2015 r. na badania piersi w ramach programu przesiewowego zgłaszało się 41,6 proc. kobiet w wieku 50-69 lat (45,5 proc. łącznie z przychodniami specjalistycznymi), to rok później już tylko 38 proc. (42,2 proc. łącznie). Spadła również zgłaszalność na badania cytologiczne - z 20 proc. w ramach programu (42,11 proc. łącznie) w 2015 r. do 16,5 proc. w ramach programu (38,9 proc.) w 2016 r.

Tymczasem, jak zauważa Rzeczpospolita, w Ministerstwie Zdrowia trwa legislacyjny impas. Od końca 2016 r. resort zdrowia szuka sposobu na legalne korzystanie z bazy SIMP. Zgodnie z ówczesną interpretacją generalnego inspektora danych osobowych SIMP jako narzędzie do rozliczania świadczeń nie jest przeznaczony do gromadzenia i przetwarzania danych medycznych ani do wysyłki zaproszeń. NFZ nie miał zatem prawa udostępniać gromadzonych w nim danych obejmujących imię, nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania, wojewódzkim ośrodkom koordynującym (WOK), które adresowały zaproszenia.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH