Psychoonkolog podkreśla, że kampania "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" pokazuje, iż kobiety nie powinny na siłę chronić swoich bliskich przed swoimi potrzebami.

Ekspertka zachęca też do tego, aby nie mówić tylko o tym, że rak to nie wyrok, ale także, o trudnym życiu wówczas, gdy choroby nie da się wyleczyć. Trzeba być gotowym na wspólne przeżywanie tych dni, miesięcy, a czasami lat, którym towarzyszy rak.

- W przestrzeni publicznej nie powinny się pojawiać wyłącznie komunikaty pokazujące kobiety, które pokonały chorobę, ale także te, które są i będą chore, ale mogą z chorobą normalnie żyć. To są kobiety, które żyją wśród nas, które pracują, pięknie wyglądają, wychowują dzieci i mają chorobę przewlekłą. Należy bowiem pamiętać, że obecnie ta grupa pań, których nie daje się całkowicie wyleczyć, żyje z rakiem piersi kilka a nawet kilkanaście lat - zauważa.

Zmienić społeczną mentalność
Adrianna Sobol wyjaśnia również, że w sytuacji, w której medycyna stale dokonuje nowych odkryć, dając szanse na dłuższe i lepszej jakości życie osobom chorym, konieczna jest zmiana myślenia o osobach chorujących i samym życiu.

- Kobiety chore na zaawansowanego raka piersi i ich bliscy mają prawo, by z chorobą nowotworową żyć z mniejszym lękiem i z wiarą patrzeć w przyszłość. Warto, by każdy chory dysponował swoim zbiorem pojęć, którymi może nazywać rzeczywistość i swoje emocje. Dla kogoś będzie to określenie ''droga'', dla kogoś innego - ''proces'' czy ''etap'' życia. Nie istnieje jedno, uniwersalne, magiczne sformułowanie. Dróg zawsze jest wiele, dlatego tym bardziej warto wspierać chorych w znalezieniu tej właściwej dla siebie - wyjaśnia Sobol.

Z kolei Agata Polińska, wiceprezes zarządu Fundacji Onkologicznej Alivia dodaje. Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi i ich problemy są pomijane w publicznej debacie. Często słyszymy
o wczesnym wykrywaniu i zwycięstwach nad rakiem, ale wśród nas żyją też kobiety, u których choroba przeszła w fazę zaawansowaną - te schodzą w cień społecznej świadomości, a ich problemy pozostają ukryte i nierozwiązane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH