Mimo że one noszą brzemię, że rak piersi jest dla nich chorobą nieuleczalną, to chcą żyć jak najbardziej normalnie.

- Chcą żyć w rodzinie, być pełnoprawnym jej członkiem, chcą wykonywać pracę zawodową, być pożytecznym w sensie społecznym, realizować swoje pasje. To jest rzecz, która dla ludzi spoza problemu jest niepojęta. Tymczasem, dzięki współczesnym metodom leczenia, życie z rakiem staje się możliwe, czasami przez wiele lat - wskazuje profesor.

Ekspert zwraca również uwagę na to, iż takie osoby trzeba traktować normalnie. Niestety w polskiej kulturze osoby chore na nowotwory wciąż traktowane są z pewną dozą ostracyzmu. Patrzymy na takie osoby jako na gorsze.

- Pierwszą rzeczą jest więc traktowanie tych kobiet na równi z innymi ludźmi. Drugą to umiejętność niesienia pomocy przez personel medyczny. Pacjentki takie wymagają dużego wsparcia psychoonkologicznego. Jeśli chora trafi do ośrodka, w którym nie ma takiego specjalisty, to powinna zmienić ośrodek, bo bez psychoonkologa znacznie trudniej o sukces. Psychoonkolog pomaga. Daje kobietom nadzieję, siłę do zniesienia tego trudu leczenia i samej choroby - wyjaśnia prof. Jassem.

Bez wsparcia choruje się trudniej
Potwierdza to Adriana Sobol, psychoonkolog, członek zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, która zwraca uwagę na fakt, że w chorobie najgorsza jest samotność. Dlatego warto, aby kobiety pozwoliły mężczyznom sobie pomóc. Jedną z takich form uczenia się dawania i brania jest wspólne badanie piersi kobiet.

- Dopuszczajmy do takiego badania swojego bliskiego mężczyznę - partnera, męża, przyjaciela, ojca, brata. Pozwólmy im się o nas zatroszczyć - podkreśla psychoonkolog.

Podkreśla, że męskie wsparcie potrzebne jest także wówczas, gdy okaże się, że kobieta jest chora. Umiejętność wsłuchiwania się w problemy chorej, danie jej przyzwolenia na chwile słabości czy po prostu wypłakanie się, jest dla kobiety bardzo ważne.

- Pracując na oddziale onkologicznym widzę, jak zmienia się postrzeganie kobiet w kwestii profilaktyki, ale także samej choroby. Do tej pory kobiety myślały o tym, że ich zdrowie to jest tylko ich prywatna sprawa, dodając do tego, że przeważnie opiekują się innymi. Tymczasem kobiety są ważne dla swoich bliskich, dlatego ważne jest, żeby bliskie im osoby również były zaangażowane w ich zdrowie - wyjaśnia Sobol.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH