Rak nerki: polscy pacjenci czekają na dostęp do immunoterapii Dr Piotr Tomczak z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; FOT. PTWP

Część debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia dotyczącej immunoonkologii (Warszawa, 16 lutego 2018 r.) poświęcona była nowym możliwościom leczenia raka nerki. W Polsce jest on rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie i stanowi obecnie szósty najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn.

Dr Piotr Tomczak z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zwracał w trakcie dyskusji uwagę, że pierwszym przełomem w leczeniu raka nerki, znacznie poprawiającym rokowanie, było wprowadzenie ok. 10 lat temu farmakoterapii ukierunkowanej molekularnie.

- Do dzisiaj zarejestrowano na świecie dziesięć takich leków w różnych wskazaniach u pacjentów z rakiem nerki, z których w polskim systemie dostępnych jest sześć - mówił dr Tomczak. Podkreślał, że zarówno pacjenci, jak i lekarze w Polsce oczekują dostępu do kolejnych nowych, skuteczniejszych terapii w raku nerki - w tym immunologicznych - istotnie poprawiających efekty leczenia.

Czytaj także: Immunoterapia: czy polscy pacjenci korzystają z tego przełomu

- Istnieje duża potrzeba wprowadzenia i stosowania leku, który w istotny sposób poprawi efekty terapii szczególnie na jej drugim etapie. Zarejestrowany już w Europie lek immunologiczny daje lepsze parametry właśnie na drugim etapie leczenia raka nerki - informuje dr Tomczak.

Dodaje, że jest to nowotwór, w odniesieniu do którego od dawna postuluje się wdrożenie terapii immunologicznej: - Dziś dysponujemy już dowodami na przedłużenie życia i poprawę jego jakości wśród pacjentów z rakiem nerki, u których zastosowano immunoterapię - informuje dr Tomczak.

Zaznacza ponadto, że terapia immunologiczna u pacjentów z rakiem nerki pozwala także na poprawę jakości życia osób z tym nowotworem: - Dowodem jest chociażby jedna z naszych pacjentek, która dzięki immunoterapii wróciła do pracy - mówił specjalista.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Tomczak wskazał, że immunoterapia w leczeniu raka nerki - ze względu na brak refundacji - nie jest jeszcze dostępna dla polskich pacjentów. - Jedyną możliwością korzystania z leczenia immunologicznego jest dla nich udział w badaniach klinicznych - podkreśla ekspert.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach skuteczność dwóch innowacyjnych, stosowanych w leczeniu raka nerki leków (kabozantynib - inhibitor kinaz tyrozynowych nowej generacji oraz lek immunologiczny niwolumab - inhibitor PD-1), potwierdzono podczas największych międzynarodowych kongresów, w tym ESMO (European Society for Medical Oncology). Zdaniem ekspertów nowe terapie stwarzają ogromną szansa na skuteczne leczenie chorych na raka nerki, u których zawiodły stosowane wcześniej metody.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH