Rak jelita grubego: jak poprawić system opieki nad pacjentem? Coraz częściej na rak jelita grubego chorują osoby w wieku produkcyjnym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zwiększenie efektywności leczenia wymaga kompleksowego spojrzenia na chorobę - przekonywali we wtorek (6 lutego) eksperci podczas debaty dot. możliwości poprawy opieki nad pacjentami z rakiem jelita grubego.

Podczas debaty zostały zaprezentowane i przedyskutowane wnioski i rekomendacje raportu „Możliwości poprawy opieki nad chorymi na raka jelita grubego w kontekście trendów epidemiologicznych i aspektów ekonomicznych” opracowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Jak zauważyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor IZWOZ, aby dobrze działało każde z ogniw systemu, niezbędna jest koordynacja, która umożliwi sprawne zarządzanie chorobą. Jest to potrzebne tym bardziej, że zachorowalność rośnie, a ponadto coraz częściej chorują osoby w wieku produkcyjnym.

- W 2016 r. NFZ wydał na wszystkie świadczenia związane z rakiem jelita grubego 820 mln zł, ale koszty pośrednie wynikające z utraty produktywności spowodowanej przez ten nowotwór wynoszą ok. 2 mld zł rocznie - zauważyła dr Gałązka-Sobotka.

Jak przypomniała, w 2016 r. liczba chorych z rakiem jelita grubego, którym NFZ sfinansował jakiekolwiek świadczenie, to 115 tys. Chemioterapię otrzymało 20 tys. pacjentów, a w programie lekowym znalazło się zaledwie ok. 2 tys. osób, w dodatku przy dużej rozpiętości ich liczby w różnych województwach.

- Dużym wyzwaniem pozostaje dostępność nowoczesnych terapii, zwłaszcza jej rozszerzenie w trzeciej i czwartej linii leczenia, co może stanowić szansę dla chorych, którzy uodpornili się na wcześniej stosowane specyfiki - mówiła dyrektor IZWOZ.

Dodała, że dynamika zapadalności na raka jelita grubego w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. W 2014 r. zachorowało na ten nowotwór w naszym kraju 17, 4 tys. osób, a zmarło z tego powodu 11,4 tys.

Jak zauważyła, problem stanowią wyniki leczenia. Według najnowszych danych programu CONCORDE opublikowanych w listopadzie ub.r. przez OECD, wskaźniki 5-letniej przeżywalności chorych na raka okrężnicy wynoszą w w naszym kraju 52,8%, a chorych na raka odbytu - 48,4%. Lepsze wyniki osiągają np. Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, czy Turcja.

Badania przesiewowe
Prof. Michał Kamiński, kierownik Zakładu Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie zwrócił uwagę na znaczenie profilaktyki pierwotnej (zmiana stylu życia) oraz wtórnej.

- Warto pamiętać, że rak jelita grubego rozwija się ze zmian prekursorowych, które można usunąć w trakcie kolonoskopii. Każdy tysiąc kolonoskopii w badaniach przesiewowych zapobiega ok. 30. przypadkom raka jelita grubego w przyszłości - mówił prof. Kamiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH