Rak głowy i szyi coraz częstszy u osób poniżej 40. roku życia Rak głowy i szyi coraz częstszy u osób poniżej 40. roku życia. Fot. Archiwum

W 2013 roku nowotwory głowy i szyi rozpoznano w Polsce u ponad 10 tys. osób, a 6 tys. chorujących na te nowotwory zmarło. Liczba zachorowań jest prawdopodobnie znacznie niedoszacowana - ostrzega laryngolog, prof. Jarosław Markowski w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Wzrost liczby zachorowań na raka głowy i szyi ma ścisły związek ze stylem życia i czynnikami środowiskowymi. Ponad 90 proc. pacjentów chorych na nowotwory głowy i szyi podaje w wywiadzie wieloletni nikotynizm i spożywanie alkoholu. Jeżeli te dwa czynniki ryzyka zachorowań występują równocześnie, prawdopodobieństwo powstania nowotworu głowy i szyi znacznie wzrasta.

Jednak w Polsce i w innych krajach Europy występuje nowe zjawisko, jest określane mianem „fenomenu epidemiologicznego". To wzrost zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40. roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Badania wykazały, że w tych przypadkach czynnikiem etiologicznym zachorowania na nowotwór złośliwy głowy i szyi jest najprawdopodobniej wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Infekcja tym wirusem jest najczęściej przenoszona drogą płciową.

Ryzyko zachorowania rośnie także przy diecie złożonej z dużej ilości konserwowanej i solonej żywności oraz sfermentowanych produktów. Do czynników ryzyka zachorowań należy dodać jeszcze nieprawidłową higienę jamy ustnej, drażnienie mechaniczne błony śluzowej przez źle dobraną protezę, zakażenie grzybicze czy też ryzyko zawodowe, na które narażone są osoby pracujące przy rudach niklu, chromu, czy pracownicy tartaków i stolarni - wyjaśnia prof. Markowski.

Sam problem nowotworów głowy i szyi jest dostrzegany zarówno przez lekarzy, jak i rząd. W tym roku rozpocznie się realizacja pierwszego Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Środki przeznaczone przez Ministerstwo Zdrowia na realizację tego programu wynoszą 15 mln zł.

Więcej:www. rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH