Radziwiłł: jakość chirurgii onkologicznej zależy od liczby zabiegów w ośrodku Widoczna jest zależność między liczbą zabiegów chirurgicznych onkologicznych wykonywanych w danym ośrodku, a ich jakością. Fot. archiwum

Wskaźniki dotyczące leczenia onkologicznego ciągle niestety nie są w Polce najlepsze; Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania, by je poprawić - powiedział w środę (1 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wskazał m.in. zmiany w pakiecie onkologicznym.

Minister uczestniczył w III Warszawskiej Konferencji Onkologicznej i jubileuszu 85-lecia Instytutu Radowego.

Minister wskazał, że mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii przyniosły wiele istotnych wniosków. Widoczna jest, jak mówił, np. zależność między liczbą zabiegów chirurgicznych onkologicznych wykonywanych w danym ośrodku, a ich jakością.

Jak poinformował, w ramach map przebadano współczynniki dot. ponownej hospitalizacji w ciągu 30 dni. Analizy pokazały duże różnice między poszczególnymi regionami i świadczeniodawcami.

- Nie jest tajemnicą, że wyraźnie wyższy odsetek rehospitalizacji był u świadczeniodawców, którzy sprawozdawali niewielką liczbę hospitalizacji. To jest wskazanie jeszcze raz do tego, że onkologia, jak mało która dziedzina medycyny, musi podlegać koncentracji - ocenił.

- Obserwowane na przestrzeni ostatnich lat trendy w zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych są w znacznej mierze uwarunkowane zmianami demograficznymi (…); bardzo ważne jest to, jak potrafimy sobie z tym radzić - zarówno w obszarze promocji i profilaktyki, jak i wykrywania oraz leczenia - powiedział minister.

Konstanty Radziwiłł przypomniał, że od lat realizowany jest Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych; jego ostatnia edycja obejmuje lata 2016-2024.

Minister wskazał, że istotnym elementem programu są badania mammograficzne i cytologiczne, przyznając jednocześnie, że odsetek kobiet które uczestniczą w tych badaniach, "nie jest porażająco wielki". Zastrzegł jednak, że "gdyby zsumować to z badaniami wykonywanymi poza programem, to wyniki w Polsce wcale nie są takie złe".

Minister poinformował, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji otrzymała zlecenie rozpoczęcia prac nad utworzeniem modelu świadczenia kompleksowej opieki onkologicznej dedykowanej pacjentkom z rakiem sutka.

Radziwiłł wskazał też, że zmianom ulega tzw. pakiet onkologiczny. Pakiet został wprowadzony z początkiem 2015 r., by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu m.in. wystawia się pacjentom kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Pacjenci z kartą DiLO są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki (np. do diagnostyki), aby nie czekali razem z pacjentami nieonkologicznymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH