Radomskie Centrum Onkologii - z kontraktem z NFZ z zakresu radioterapii Umowa NFZ z Radomskim Centrum Onkologii na świadczenia medyczne będzie dotyczyła teleradioterapii i brachyterapii. Fot. archiwum RZ/mat.prasowe (zdj. ilustracyjne)

Nowo powstałe w Radomiu Centrum Onkologii będzie mieć od lipca kontrakt z NFZ na świadczenia medyczne z zakresu teleradioterapii i brachyterapii. Pacjenci z regionu radomskiego nie będą już zmuszeni jeździć na tego rodzaju terapie do szpitali w innych miastach.

Jak poinformował PAP rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński, NFZ rozstrzygnął w czwartek (16 czerwca) konkurs na świadczenia medyczne, którego efektem będzie umowa z Radomskim Centrum Onkologii na świadczenia medyczne z zakresu teleradioterapii i brachyterapii.

Kontrakt ma obowiązywać do końca roku. Jego wartość to nieco ponad 2 mln zł.

- Dzięki umowie poprawi się dostęp pacjentów z Radomia i regionu radomskiego do finansowanych przez NFZ świadczeń medycznych z zakresu teleradioterapii i brachyterapii - podkreślił rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ.

Dodał, że do tej pory chorzy z tego regionu musieli jeździć na tego rodzaju terapie do ośrodków onkologicznych m.in. w Warszawie i Wieliszewie k. Legionowa. W Radomiu nie było bowiem szpitala, który prowadziłby tego typu działalność.

Brachyterapia to dziedzina radioterapii polegająca na oddziaływaniu promieniowania jonizującego ze źródła, które jest w bezpośrednim kontakcie z nowotworem. Teleradioterapia to napromienianie wiązkami zewnętrznymi powstającymi w aparacie znajdującym się w pewnej odległości od pacjenta.

Radomskie Centrum Onkologii jest placówką niepubliczną. Szpital dysponuje najnowocześniejszą aparaturą oraz kadrą złożoną z doświadczonych polskich onkologów. Według szacunków metodą radioterapii ma być tutaj leczonych około 2 tys. pacjentów rocznie.

Centrum otwierane było etapami. Od grudnia ub. roku szpital ma kontrakt z NFZ na podawanie chorym chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych. Od marca, ze względu na duże zapotrzebowanie pacjentów z regionu radomskiego na radioterapię, nie czekając na kontrakt z NFZ, placówka przyjmuje po kilkunastu pacjentów dziennie. Są oni leczeni bezpłatnie.

Radomskie Centrum Onkologii dysponuje trzema oddziałami: onkologii, radioterapii (z możliwością świadczenia usług chemioterapii) i chirurgii onkologicznej. W ramach oddziału radioterapii funkcjonuje pracownia teleradioterapii wyposażona w trzy nowoczesne akceleratory oraz pracownia brachyterapii.

Placówka ma także oddział intensywnej opieki medycznej, dwie sale operacyjne, posiada nowoczesną bazą diagnostyczną w postaci: aparatury do tomografii emisyjnej pozytonowej tzw. PET, a także USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH