Radioterapeuci o terapii protonowej: należy opracować wskazania Fot. Archiwum

W ostatnich tygodniach w polskich mediach ukazało się wiele doniesień dotyczących leczenia nowotworów złośliwych przy użyciu protonów. Zdaniem radioterapeutów niektóre z tych doniesień niewłaściwie przedstawiają miejsce i rolę terapii protonowej w leczeniu onkologicznym.

"Terapia protonowa jest formą radioterapii; różnica w stosunku do obecnie stosowanych metod polega na tym, że zamiast fotonów lub elektronów wykorzystuje wiązkę protonów. Wskazania do jej stosowania są takie same jak w przypadku innych form radioterapii, w szczególności nie ma ona zastosowania w rozsianych nowotworach. Jest to względnie młoda forma leczenia, więc doświadczenie w jej stosowaniu jest niewielkie" - czytamy w stanowisku radioterapeutów przesłanym do redakcji.

"W kilku rzadko występujących nowotworach jest to metoda z wyboru, a w innych, zwłaszcza wieku dziecięcego, pozwala zmniejszyć dawkę promieniowania w obrębie zdrowych narządów w porównaniu z tradycyjną radioterapią. U większości chorych na nowotwory jej skuteczność wydaje się jednak podobna do tradycyjnej radioterapii i nie została dotychczas zweryfikowana w porównawczych badaniach klinicznych. Radioterapia protonowa jest przy tym metodą bardzo kosztowną i z tego powodu wiele krajów, w tym znacznie zamożniejszych od Polski, zrezygnowało z jej rozwijania" - czytamy dalej.

Planowane uruchomienie w Krakowie pierwszego w Polsce ośrodka terapii protonami podpisani pod pismem radioterapeuci przyjęli z zadowoleniem, ponieważ dzięki temu polscy chorzy będą mogli skorzystać z tej metody w kraju, a lekarze i fizycy zdobędą doświadczenie w jej stosowaniu.

W piśmie poinformowano także, że dr hab. Rafał Dziadziuszko., konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii, powołał zespół, który opracuje wskazania do terapii protonowej w Polsce. W jego skład wchodzą: prof. Krzysztof Bujko, dr hab. Rafał Dziadziuszko, dr hab. Iwona Gisterek., prof. Jacek Jassem, prof. Andrzej Kawecki, prof. Lucyna Kępka, dr hab. Adam Maciejczyk, dr hab. Sergiusz Nawrocki, prof. Janusz Skowronek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH