Przełyk Barretta: od zgagi do raka przełyku

Utrzymująca się przewlekle zgaga, uczucie pieczenia albo cofanie się pokarmu do przełyku, częste wymioty, ból za mostkiem i trudności podczas przełykania pokarmów to objawy przełyku Barretta. To groźne schorzenie jest stanem przednowotworowym, który może rozwinąć się w raka gruczołowego przełyku.

Niestety, objawy choroby najczęściej wyglądają bardzo niewinnie, ograniczając się do zgagi, czy dyskomfortu w nadbrzuszu po zjedzeniu posiłku. Dolegliwości tych nie wolno jednak lekceważyć. Szczególnie, jeżeli występują częściej niż trzy razy w tygodniu, ustępują po zastosowaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego i ponownie nawracają po zaprzestaniu ich stosowania.

Niepokojące jest również, jeśli objawy występują od dłuższego czasu, od kilku, a nawet - kilkunastu lat. Są to symptomy alarmowe, które powinny skłonić do wizyty u lekarza oraz poddaniu się gastroskopii i przeprowadzeniu oceny histopatologicznej pobranych podczas badania wycinków.

Przełyk Barretta to stan chorobowy dolnego odcinka przełyku, charakteryzujący się zamianą prawidłowego nabłonka przełykowego w nabłonek typu jelitowego. W miarę upływu czasu uszkodzenie przełyku na skutek refluksu kwasu żołądkowego do przełyku powoduje zmiany genetyczne komórek, które niezauważalnie mogą przeistoczyć się w nowotwór złośliwy. Ryzyko wystąpienia raka przełyku u chorych z refluksem jest nawet 40-krotnie większe, a u osób z rozpoznanym przełykiem Barretta prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka wynosi 4-7 proc. i wzrasta z wiekiem.

Schorzenie rozwija się aż u 20 proc. wszystkich chorych cierpiących na chroniczne zarzucanie kwasu żołądkowego. - Przełyk Barretta rozwija się u 1% całej populacji - mówi Cezary Łoziński, chirurg onkolog z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. - Najczęściej dotyka mężczyzn po 50 roku życia. W zdrowej populacji szansa zachorowania na raka przełyku wynosi 3 do 100 000, u chorych z przełykiem Barretta prawdopodobieństwo to wynosi już 600 do 100 000. Wyleczalność raka przełyku jest na poziomie 10-15%.

- Osobami, które powinny wykonać gastroskopię są szczególnie mężczyźni z nadwagą, z tzw. wewnątrz-brzusznym typem gromadzenia tłuszczu (brzuch w formie dużej piłki), którzy od lat miewają zgagi, poposiłkowe bóle w nadbrzuszu lub za mostkiem, mogące świadczyć o przepuklinie rozworu przełykowego przepony - wyjaśnia specjalista.

W leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego stosuje się leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego oraz leki hamujące cofanie się treści pokarmowej i opróżniające żołądek (prokinetyki). Leczenie farmakologiczne i dietetyczne, a w niektórych przypadkach chirurgiczne laparoskopowe leczenie antyrefluksowe pozwala jedynie na zmniejszenie objawów. Nie pozwala jednak na cofnięcie się zmian metaplastycznych uszkodzonego przełyku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH