Program Edukacji Onkologicznej: wkrótce ukażą się trzy poradniki

Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Fundacja Tam i z Powrotem rozwijają Ogólnopolski Program Edukacji Onkologicznej.

Organizatorzy wspólnie opracowali założenia Programu Edukacji Onkologicznej (PEO), który zakłada edukację i szerzenie wiedzy w czterech głównych grupach docelowych, m.in. wśród osób zdrowych i osób z grupy podwyższonego ryzyka (profilaktyka), osób z diagnozą choroby nowotworowej oraz ich rodzin i bliskich, pracowników medycznych i wolontariuszy.

Po podpisaniu porozumienia o współpracy (pomiędzy organizatorami, tj. Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej a Fundacją Tam i z Powrotem), dotychczasowe działania partnerów w powyższym zakresie - w tym m.in. akcja wydawnicza, realizowana od blisko trzech lat przez Fundację - stały się integralną częścią PEO.

- Początkowo nasze działania zostały skierowane do najbardziej potrzebujących - czyli osób chorych i ich bliskich. Dzięki współpracy z PTOK oraz zaangażowaniu wielu osób udało się w ramach akcji wydawniczej przygotować 15 poradników dotyczących zagadnień związanych z chorobą nowotworową. Zasięg prowadzonych działań jest ogólnopolski, współpracujemy z ponad 200 ośrodkami medycznymi, w tym z 16 wojewódzkimi ośrodkami onkologicznymi, 120 szpitalami i ośrodkami medycznymi oraz ponad 60 fundacjami i stowarzyszeniami. Nakład poradników przekroczył już ponad 500 tys. egzemplarzy. Zapotrzebowanie na wiedzę zawartą w poradnikach przerosło wszelkie oczekiwania - podkreśla Antoni Rodowicz, prezes Fundacji.

W dalszym ciągu, przy współpracy specjalistów zrzeszonych w PTOK, prowadzone są prace nad nowymi publikacjami. Jeszcze w tym roku ukażą się, co najmniej 3 poradniki z serii ''Co warto wiedzieć''. W najbliższych miesiącach, w partnerstwie z Fundacją ''Wspólna Droga - United Way'' i ''Dobrze, że jesteś'' wydany zostanie podręcznik dla wolontariuszy. Zadanie realizowane jest w ramach projektu ''Zróbmy z Raka Nieboraka - o sile wolontariatu szpitalnego'' - Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Dotychczasowe działania prowadzone w ramach Programu wskazują na ogromną potrzebę edukacji w tym zakresie. Z wydawanych publikacji korzystają nie tylko pacjenci i ich bliscy. Publikacje coraz częściej trafiają do studentów - dzięki współpracy z Zakładem Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego czy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Organizatorzy otrzymują również potwierdzenia słuszności powstawania publikacji od pracowników medycznych największych ośrodków onkologicznych, szpitali czy fundacji i stowarzyszeń.

Aby w pełni sprostać oczekiwaniom osób korzystających z działań prowadzonych w ramach Programu, jeszcze w tym roku otwarte zostanie na warszawskim Ursynowie Centrum Edukacji Onkologicznej, które będzie częścią Centrum Edukacji Zdrowotnej. W ramach działalności CEO będzie można skorzystać z porad m.in.: psychologów i terapeutów z różnych specjalizacji. Organizowane będą spotkania pacjentów i ich bliskich, warsztaty dla rodzin i bliskich, a także szkolenia dla wolontariuszy, studentów i pracowników medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH