IB/Rynek Zdrowia | 09-11-2015 15:02

Profilaktyka raka szyjki macicy: jest nowa szczepionka przeciwko wirusowi HPV

Na rynku dostępna jest nowa 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Gardasil 9 firmy MSD chroni zarówno przed czterema typami wirusa, podobnie jak jej poprzedniczka, jak i przed pięcioma innymi typami HPV: 31. 33.45, 52 i 58.

Nadal odnotowuje się ok. 3 tys. zachorowań na raka szyjki macicy rocznie i nadal 50 proc. chorych umiera Fot. Archiwum RZ

Pierwszą placówką w województwie mazowieckim, która dysponuje nową szczepionką przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest Centrum Szczepień Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

- Mija dziesięć lat od wdrożenia w Polsce aktywnego programu profilaktyki HPV (badania cytologiczne), ale okazał się on nieskuteczny. Powstał wprawdzie na bazie sprawdzonych rozwiązań skandynawskich, ale nie wzięto pod uwagę, że w Skandynawii stosowano je w latach 60. ub.w. i nie przystają one do współczesnych realiów - mówił w poniedziałek (9 listopada) podczas spotkania z dziennikarzami prof. Jan Kotarski z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii w Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Pojawiły się wprawdzie drobne oznaki zmniejszenia zachorowalności na raka szyjki macicy, ale jednocześnie należy pamiętać, że - biorąc pod uwagę skalę emigracji - mamy w kraju także o wiele mniej kobiet, które potencjalnie mogłyby zachorować - zaznaczył specjalista.

Po upływie dekady nic się zatem nie zmieniło: - Nadal odnotowuje się, podobnie jak przed dziesięcioma laty, ok. 3 tys. zachorowań na raka szyjki macicy rocznie i nadal 50 proc. chorych umiera. Wyniki leczenia są złe, ponieważ większość przypadków wykrywanych jest już w stadium zaawansowanym - zauważył prof. Kotarski.

W Polsce, dekadę po wprowadzeniu aktywnego programu profilaktyki HPV, wciąż nie mamy narodowego programu szczepień przeciwko temu wirusowi. Szczepienia organizują jedynie niektóre samorządy. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest jedynie w kalendarzu szczepień zalecanych.

Tymczasem polskie towarzystwa medyczne rekomendują szczepienie dziewcząt i kobiet w wieku od 11 do 26 r.ż. Szczepienia mogą być także wykonywane u młodszych dziewcząt począwszy od 9 r.ż. oraz - zdaniem ekspertów - u osób po 26 r..ż., u których nie stwierdzono kontaktu z wirusem.

- Kobieta może zostać zakażona wirusem HPV kilka razy, ale naturalna infekcja nie daje odporności. Szczepionka ją daje. Na tym polega różnica - wyjaśnił prof. Kotarski.

Związek pomiędzy zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, a powstawaniem raka szyjki macicy znany jest od lat 80. ub. Wiedza ta umożliwiła opracowanie szczepionki chroniącej przed wirusem HPV i w efekcie przed nowotworem. W 2006 r. wprowadzona została na rynek szczepionka ukierunkowana na cztery najczęściej występujące typy wirusa. W tym samym czasie potwierdzono, że HPV indukuje, oprócz raka szyjki macicy, także nowotwory głowy i szyi, sromu i pochwy.

Wirus brodawczaka ludzkiego (znanych jest ok. 200 jego typów) przenosi się głównie poprzez kontakty seksualne.